AKTUALNOŚCI: „BYĆ POKONANYM, A NIE ULEC”

W pierwszą sobotę maja odbył się czwarty z kolei Rajd Kampinoski „Śladami Powstania Styczniowego”. Imprezę zorganizowali: p. Anna Wieszczycka, p. Grzegorz Olędzki, p. Dariusz Jańczy i p. Łukasz Kudlicki. O godzinie 9. 00 wyruszyliśmy autobusem z Błonia. Nasze przedsięwzięcie rozpoczęliśmy przed Kościołem Wniebowzięcia NMP w Kampinosie. Na wstępie prowadzący przypomnieli cel spotkania. Następnie powitaliśmy GRH im. 31. Pułku Strzelców Kaniowskich z Mszczonowa, którzy przedstawili się w umundurowaniu historycznym. Po ogłoszeniu Manifestu Narodowego z 1863 roku udaliśmy się pod pomnik Powstańców Styczniowych (właściwie Mogiłę Powstańców) z 1863 r. Tuż po modlitwie ruszyliśmy w drogę. Uczestników z każdym krokiem przybywało. Największą sensacją dla młodzieży były węże i jaszczurki spotykane dość często po drodze w Parku Kampinoskim. Nie zabrakło dobrego humoru, który ułatwiał nam integrację z innymi. Szliśmy… szliśmy i szliśmy - w sumie około 2,5 godziny. Kiedy słońce już nas cudownie ogrzewało, dotarliśmy na miejsce. W Górkach, gdzie w 1863 r. odbyła się potyczka między niedobitkami oddziału powstańczego Walerego Remiszewskiego, a żołnierzami rosyjskimi gen. Krüdenera odbyła się Msza św. Ksiądz Edward Latoszek poprowadził Mszę i przekazał wszystkim młodym bardzo trafną homilię o sytuacjach, które były i są w naszym kraju. Staliśmy wtedy w bardzo wymownym miejscu - przed przewaloną Sosną Powstańczą, na której wyłapywani przez Kozaków, powstańcy byli bez sądu wieszani lub rozstrzeliwani. Stara sosna na skraju wsi Górki (dziś Górki Kampinoskie) pełniła funkcję szubienicy. Mając około 170 lat runęła Powiada się, że jej zwieszające się ku ziemi konary trwale wygięły się pod ciężarem ciał młodych, przeważnie kilkunastoletnich powstańców. To na niej widnieje teraz napis „Być pokonanym, a nie ulec”. Każdy choć na moment poczuł w sobie prawdziwą polskość. Po Eucharystii przyszedł czas na podziękowania i złożenie kwiatów pod kamieniem pamiątkowym ku czci Powstańców Styczniowych. Honorowi goście w tym: Minister Obrony Narodowej - Antoni Macierewicz, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także potomek powstańca styczniowego - prof. Piotr Gliński składali przepiękne wieńce. Podczas uroczystości oficjalnej, jak i nieoficjalnej, towarzyszyła nam orkiestra "Pruszkowianka", zapewniając oprawę muzyczną.
Po złożeniu hołdu, wszyscy przenieśli się na piknik w pobliżu Szkoły w Górkach Kampinoskich. Tam przygotowana była dla nas grochówka i ognisko.
Wspaniałe wspomnienia będą mi towarzyszyły przez dłuższy czas, a za rok na pewno wezmę udział w kolejnej edycji tego rajdu . Zachęcam bardzo serdecznie, warto pokazać innym, że jest się patriotą i przy okazji tak miło spędzić czas.

Tekst: Natalia Gołębiowska
Zdjęcia: Patrycja Zając i Anna Wieszczycka