AKTUALNOŚCI: XX WARSZAWSKI FESTIWAL NAUKI

2 października 2016r., w ramach festiwalu nauki, grupa uczniów z klasy 2TM i 4TM odwiedziła Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. W tym roku, dzień otwarty w tej placówce poświęcony był najprawdopodobniej największemu tegorocznemu odkryciu z fizyki – detekcji fal grawitacyjnych oraz udziału polskich fizyków w projekcie naukowo-badawczym LIGO. Fale grawitacyjne - nowe okno na Wszechświat, Kosmiczne źródła fal grawitacyjnych to najciekawsze tytuły spotkań, które w bardzo prosty  sposób przybliżały uczniom te  skomplikowane zagadnienia. Cykl wykładów popularnonaukowych  poprzedziły doświadczenia związane ze zjawiskami falowymi. Potwierdzenie, że fale akustyczne potrzebują ośrodka do rozchodzenia się i doświadczenie Hertza, można było zaliczyć do najbardziej efektownych i interesujących. Na tarasie tego naukowego kompleksu,  pracownicy CAMK i członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii pokazywali plamy na Słońcu, model Układu Słonecznego w skali 1:50mln oraz camera obscura. Interesujące rozmowy z naukowcami, piękna pogoda i dobre humory sprawiły, że było to atrakcyjne i ciekawe spotkanie młodzieży z naukowcami.

Beata Dąbrowska