AKTUALNOŚCI: W HOŁDZIE BOHATEROM …

Pełna sala znakomitych gości, patriotyczne utwory i artyści światowej klasy – tak w dużym skrócie wyglądał V Zjazd Chórów Polonijnych, który odbył się 2 października 2016 roku w Hotelu MCC Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim. Honorowy patronat nad uroczystością objął prezydenta RP Andrzej Duda.

Koncert galowy kończący V Zjazd Chórów Polonijnych z okazji 72. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego odbył się pod hasłem "Wieczna chwała Bohaterom - WOLNOŚĆ ŻYWYM". Uroczystość poprowadzili: Piotr Białek, Rafał Zaremba oraz Roman Pawla. Pierwszą część koncertu uświetnili soliści operowi: Lidia Kitlińska, Anna Fidrych, Helena Abramowicz, Natalia Kowalenko, Anna Pioterczak, Wiesław Bednarek i Aleksander Kamedulski, przy akompaniamencie Andrzej Płonczyński, Wojciech Głuch i Helen Abramowicz. Artyści zaśpiewali pieśni o charakterze patriotycznym. Nie obeszło się bez łez wzruszenia u kombatantów siedzących na widowni.

Następnie na scenie wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół nr1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu. Występ rozpoczął się słowami „Jam jest Polska, Ojczyzna Twoja, ziemia Ojców, z której wzrosłeś.” Dalej pojawiła się polska poezja wojenna, przeplatana utworami wykonanymi przez szkolny chór. W  gronie występujących znaleźli się również absolwenci naszej placówki. Warto dodać, że jako jedyni nasi uczniowie dostali owację na stojąco. Scenariusz opracowała pani Małgorzata Śliwińska, a oprawę muzyczną przygotowała siostra Sancja.

W kolejnej części uroczystości można było usłyszeć wiersze z okresu powstania warszawskiego, które recytowała młodzież z Gimnazjum im. Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach. Na scenie pojawili się również Hubert Mazur z Lipkowa oraz ks. Prałat Stanisław Wysocki. W obchodach wzięli udział również mjr Weronika Sebastanowicz i mec. Andrzej Siedlecki.

Całość uwieńczył występ wszystkich chórów, a z blisko 500 ust popłynął śpiew, który wzruszył do łez. Patronat medialny objęli: TVP Polonia oraz Radio WNET.pl.

Gabriela Masłowska

Więcej zdjęć w galerii >>>