AKTUALNOŚCI: WYKŁADY OTWARTE Z FIZYKI NA WYDZIALE FIZYKI UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

15 października 2016r. grupa uczniów z klasy 2TM uczestniczyła w wykładzie prof. dr hab. Tadeusza Stacewicza „ Zastosowanie laserów w medycynie i badaniach środowiska”. Pan Profesor swój wykład rozpoczął od przedstawienia rysu historycznego źródeł światła, pierwszych  laserów, a zakończył na zastosowaniu ich w medycynie i badaniach z wykorzystaniem LIDARu- urządzenia działającego  na podobnej zasadzie jak radar, ale wykorzystującego światło zamiast mikrofal. W czasie wykładu przedstawione zostały ostatnie wyniki badań naukowców zmierzające do wykrywania z  pomocą laserów wielu chorób we wczesnym stadium,  poprzez badanie powietrza wydychanego z płuc. Pokazane zostały także metody, które wykorzystując lasery,  pozwalają  wykryć na odległość groźne (choć niewidzialne) zanieczyszczenia atmosfery np. wykrywanie chmur aerozolu, monitorowanie chmur aerozolu nad miastem. Wykład był ilustrowany licznymi pokazami a my byliśmy pod wrażeniem tych osiągnięć naukowych.

Beata Dąbrowska