AKTUALNOŚCI: POWAŻNIE NIEPOWAŻNI

Nauka to nie tylko „przykry" obowiązek – dumnie mówi Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu – Pan Jacek Cieślak. VI edycja Festiwalu Nauki Niepoważnej zakończona sukcesem, świadczy o tym ponad 200 zadowolonych uczniów klas trzecich szkół gimnazjalnych z naszego powiatu.
Dzień 16 listopada zapowiadał się w naszej szkole spektakularnie. Zamiast udziału w typowych lekcjach uczniowie zaangażowani byli w organizację festiwalu, którego w tym roku pomysłodawcami byli pani wicedyrektor Beata Dąbrowska, pani Luiza Wadecka oraz pan Marcin Kołota. Od samego początku wyszliśmy z inicjatywą wobec kolegów i koleżanek z klas trzecich z okolicznych gimnazjów. Chcemy pokazać, jak poprzez śmiech i zabawę potrafimy zdobywać wiedzę. W tegoroczną edycję włączyli się również nasi partnerzy – firma Delphi, FM Logistic, 37. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej, Wojskowa Akademia Techniczna oraz zaprzyjaźnieni ratownicy medyczni z Mazovia Medical Plus. Na uczniów czekało 29 stanowisk konkursowych, gdzie mogli popisać się swoją wiedzą. Ich zadaniem było odwiedzenie 6 wylosowanych wcześniej klas i wykonanie w nich punktowanych zadań. Samorząd Uczniowski był odpowiedzialny za przybyłe grupy, w tym za oprowadzanie ich po budynku naszej szkoły. Na wykonanie zadań mieli oni zaledwie godzinę zegarową, co powodowało nie mały stres.
W tym roku festiwalowi towarzyszył motyw Film Polski. Każda sala prezentowała inną ekranizację filmową, np.: jedna zmieniła się w pokój fana filmu Kochaj albo rzuć. Zadania były stricte związane ze Stanami Zjednoczonymi, gdyż ta część filmu pt.: Sami Swoi przedstawia podróż do USA wiecznie skłóconych ze sobą sąsiadów – Kargula i Pawlaka. Najzabawniejszym wyzwaniem okazały się kalambury, dla których inspiracją była scena, kiedy to Ania tłumaczy Shirley kwestię sporu swoich dziadków, czyli Kargula i Pawlaka łącząc ze sobą język polski, angielski i dość rozbudowaną gestykulacją. Finalnie dziewczyny porozumiewają się, ale nie brak przy tym śmiechu i zabawnych sytuacji. Nasi goście po obejrzeniu właśnie tej sceny losowali kartkę z rzeczą, którą muszą przedstawić swoim kolegom i koleżankom, oczywiście gestykulując, a odpowiedzi można było udzielić tylko w języku angielskim. Śmiechom nie było końca, a niektóre odpowiedzi były naprawdę zaskakujące.
Rozstrzygnięto również konkurs Bezpieczeństwo na drodze, w którym gimnazjaliści mieli za zadanie zrobić krótki filmik promujący bezpieczne zachowanie na drodze.
Oczekiwanie na wyniki konkursów umiliła gościom część artystyczna w wykonaniu naszych uczniów. Usłyszeliśmy duet Zuzanny Śliwińskiej i Justyny Kakiet. Kamil Sidor zaśpiewał piosenkę z filmu Wkręceni. Następnie zaproszeni uczniowie wraz z ich opiekunami mieli okazję zobaczyć pokaz zapasów, kick-boxingu oraz łucznictwa.
Pierwsze miejsce zajęła klasa IIIB z Gimnazjum z Leszna, drugie miejsce IIIC z Gimnazjum nr 1 z Błonia, natomiast na trzecim miejscu znalazła się klasa IIIB z Gimnazjum nr 2 w Błoniu. Przyznano także nagrody indywidualne m.in. za wzięcie udziału w quizie przy stanowisku firmy DELPHI oraz za odgadnięcie postaci filmowych na podstawie jednego z ich atrybutów. Całość poprowadziła pani Luiza Wadecka wraz z panem Marcinem Kołotą – szkolnym pedagogiem.
Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Część artystyczna, wygląd szkoły, konkursy… Wszystko na ten jeden szczególny dzień. Widząc efekt naszej pracy, byliśmy zadowoleni i dumni, ale tylko osoby zaangażowane wiedzą, ile wymagało to przygotowań i poprawek. Gimnazjaliści widzą ludzi w kolorowych strojach, zabawny kabaret, śpiewające trio oraz stoliki z barwnymi serwetami. A my? My widzimy panią wicedyrektor stojącą na drabinie, panie woźne myjące podłogę z jeszcze większym zaangażowaniem niż zwykle, pana dyrektora nerwowo doglądającego naszych poczynań…
Tygodnie przygotowań po to, by młodszy kolega skwitował wizytę w naszej szkole krótkim ,,fajnie było”. Nam również było miło Was gościć.

Julia Bielecka i Gabriela Masłowska, ucz. kl. IIA LO
oraz Zuzanna Śliwińska i Daria Rogoza, ucz. kl. IIIA LO