AKTUALNOŚCI: HISTORYCZNIE O MIKOŁAJU Z BŁONIA

10 maja w Centrum Kultury w Błoniu odbyło się spotkanie zorganizowane m.in przez Muzeum Ziemi Błońskiej, poświęcone historykowi, teologowi i kaznodziei - Mikołajowi rodem z Błonia. Na owym wykładzie nie mogło zabraknąć naszej młodzieży, szczególnie naszych historyków. Wykład nie tylko dotyczył samej postaci Mikołaja, ale również pokazał interesującą stronę czasów, w których przyszło żyć naszemu krajanowi. Był to bowiem czas epoki średniowiecza i dominacji kultury łacińskiej. Gość szczególny - Pani Lidia Grzybowska, doktor nauk humanistycznych, znawczyni postaci i twórczości Mikołaja wprowadziła słuchaczy w świat jego słynnych kazań. Pokazała piękno języka łacińskiego, podkreślając iż był to kiedyś również język Polaków. Największą atrakcją była możliwość obejrzenia XV wiecznego inkunabułu autorstwa Mikołaja, należącego już do Muzeum Ziemi Błońskiej.

Joanna Florczak