AKTUALNOŚCI: PRZYJACIELE MELCHIORA SĄ NASZYMI PRZYJACIÓŁMI

W majowe południe mieliśmy zaszczyt gościć w swoich progach dwie znakomite pisarki, które znały osobiście patrona naszej szkoły - Melchiora Wańkowicza. Był to dzień, który zapisze się na szkolnych kartach historii.

Przed południem 24 maja zawitała do nas pani Barbara Wachowicz – autorka książek, spektakli, wystaw, programów telewizyjnych i radiowych poświęconych Wielkim Polakom. Drugim gościem była pani Aleksandra Ziółkowska – Boehm - autorka książek, takich jak Na tropach Wańkowicza, Blisko Wańkowicza, czyli sekretarka naszego patrona w latach 1972-74, na stałe mieszkająca w Stanach Zjednoczonych.

Wszystko zaczęło się 29 stycznia bieżącego roku, kiedy to błońskie Centrum Kultury zaprosiło panią Wachowicz na gawędę o wielkich Polakach. Wśród wspominanych przez nią postaci pojawił się również nasz patron. Po spotkaniu podziękowaliśmy autorce za miłe słowa, wręczyliśmy upominek i zaprosiliśmy do naszej szkoły. Nie sądziliśmy, że sprawa zajdzie tak daleko! Z radością, na ręce pana dyrektora, pisarka złożyła list napisany przez panią Aleksandrę Ziółkowską, która zadeklarowała chęć odwiedzenia nas w czasie pobytu w Polsce. Sprawa nabrała tempa. Już na początku maja, dostaliśmy informację, że obie panie planują do nas przyjechać.

Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. starosta powiatu warszawskiego - zachodniego pan Jan Żychliński, wicestarosta pan Paweł Białecki, proboszcz parafii p.w Narodzenia Pańskiego Tadeusz Jaworski oraz dyrektor błońskiego Centrum Kultury pan Dariusz Sitarski. Na początku spotkania pani Aleksandra opowiedziała nam, jak wyglądało jej pierwsze spotkanie z Wańkowiczem. Była zdumiona, że mężczyzna w wieku 80 lat tak szybko zaufał i otworzył się przed młodą studentką. Następnie mikrofon przejęła pani Wachowicz, która wspominała wspólne chwile z naszym patronem. Nie zapomniała o jego pochodzeniu i rodzinie. Najpopularniejsze utwory cytowała i podkreślała, że nasza szkoła objęta jest patronatem człowieka o niezwykłym talencie i charyzmie.

Po takich niesamowitych wspomnieniach, goście mogli zobaczyć przedstawienie w reżyserii pani Małgorzaty Śliwińskiej ukazujące ostatnie dni życia Krystyny – córki Melchiora Wańkowicza, która zginęła szóstego dnia powstania warszawskiego. Scenariusz rozmowy córki Krystyny z matką Zofią został napisany na bazie listów, jakie Wańkowicz wymieniał z rodziną. Sztukę uwieńczyły piosenki wykonane zarówno przez naszych obecnych uczniów, jak również absolwentów. Po spektaklu pan dyrektor wręczył pani Wachowicz i pani Ziółkowskiej - Boehm statuetki Melchiorka i certyfikat Przyjaciela Szkoły.

Po części oficjalnej zaprosiliśmy panie na poczęstunek przygotowany przez uczniów z klas  o profilu technolog żywności. Był to czas na wspólne rozmowy przy herbacie. Na koniec, poprosiliśmy naszych gości o autografy. Panu dyrektorowi wręczono książkę pani Barbary Wachowicz Bohaterki Powstańczej Warszawy – My musimy być mocne i jasne. Rozmowom nie było końca i z wielkim smutkiem pożegnano panie i zadbano, by bezpiecznie wróciły.

Szkoła doskonale przygotowała się na tę uroczystość. Trzeba przyznać, że niecodziennie ma się okazję porozmawiania z osobami znającymi tak wspaniałego człowieka, jakim był Melchior Wańkowicz. Jesteśmy z tego dumni i tak długo jak będziemy pamiętać o takich postaciach, będą one wieczne.

Masłowska Gabriela