
Wańkowicza spotkał ogromny zaszczyt. Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej to wyróżnienie przyznawane od 6 lat przez członków Akademii Mistrzów, skupiającej laureatów wszystkich edycji Programu Mistrz Mowy Polskiej. Nagroda ta przyznawana jest placówkom, inicjatywom lub instytucjom, mającym niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców językowych. Ale jak to się zaczęło?
Wszystko miało swój początek 29 stycznia bieżącego roku, kiedy to błońskie Centrum Kultury zaprosiło panią Barbarę Wachowicz– autorkę książek, spektakli, wystaw, programów telewizyjnych i radiowych poświęconych Wielkim Polakom. Wśród tych postaci pojawił się również nasz Patron. Po spotkaniu podziękowaliśmy autorce za miłe słowa i zaprosiliśmy Panią Barbarę Wachowicz na spotkanie z naszą społecznością szkoły. Nie przypuszczaliśmy, że pani Barbara zapozna się z naszą stroną i szkolnym Facebookiem, gdzie od wielu lat zamieszczamy informacje o ważnych wydarzeniach w naszej szkole, w tym również o uroczystościach związanych z obchodzeniami świąt narodowych. Autorka „Bohaterek powstańczej Warszawy” doceniła nasz wkład w kształtowanie ducha patriotyzmu i zgłosiła naszą kandydaturę do Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.
12 czerwca 2017 roku na Zamku Królewskim w Warszawie na ręce pana dyrektora Jacka Cieślaka wręczona została Nominacja Programu Społecznego Mistrz Mowy. Na uroczystej gali byli również nominowani do tytułu Mistrza Mowy Polskiej m.in pan Jarosław Gugała - dziennikarz radiowy i telewizyjny, Joanna Kulmowa - pisarka, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży oraz pan Krzysztof Gosztyła - aktor teatralny i filmowy. W naszej kategorii nominację otrzymał też internetowy vlog Pauliny Mikuły "Mówiąc inaczej" oraz Redakcja Kultury i Edukacji Programu 1 Polskiego Radia. W ostatni poniedziałek września, pojechaliśmy na galę rozdania nagród do nadmorskiego Wejherowa. Podróż mijała przyjemnie, dzięki perspektywie spotkania znakomitych osobistości ze świata polskiej kultury. Z racji tak ogromnego wyróżnienia, każdy z nas odczuwał pewien stres. Podczas wysłuchiwania przemówień wszystkich konkurentów, nasze zdenerwowanie nabierało coraz większych rozmiarów. Słowa, które wypływały z ust nominowanych, wzbudzały wszechobecne poruszenie i wzruszenie (Jeśli tylko ktoś oczywiście umiał słuchać). Nie każdemu dane jest odebrać na żywo moc płynącą z pięknego posługiwania się polskim językiem. My dostąpiliśmy tego wyróżnienia, z czego jesteśmy bardzo dumni. Wszak byliśmy w doborowym towarzystwie. Całą galę uświetniała muzyka orkiestry Marynarki Wojennej. Nie zabrakło prezydenta miasta- Krzysztofa Hildebrandta oraz reprezentacji władz miejskich z całej Polski.
Przyjemnością było stanąć na deskach sceny Kaszubskiej Filharmonii. Pan dyrektor Jacek Cieślak, uznając nas za bohaterów tego wydarzenia, oddał nam głos. Światła padające na twarze nie ułatwiały wypowiedzi przed pełną tak znanych osób. Opowiedziałyśmy krótko o naszej szkole i obiecałyśmy w imieniu wszystkich uczniów dbać o szacunek do polskiego języka. Oczywiście mieliśmy nadzieję na wygraną, jednak sam fakt nominacji już był wielką nagrodą. W naszej kategorii tytuł "Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej" otrzymał Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Nagrody za głosy od internautów zdobył vlog Pauliny Mikuły "Mówiąc inaczej" oraz audycja radiowa "Zagadkowa niedziela" prowadzona przez Katarzynę Stoparczyk. Po ogłoszeniu werdyktu, pani Barbara Wachowicz, prosto ze sceny oświadczyła, że w kolejnej edycji nominuje ponownie naszą szkołę i na pewno będzie nam gorąco kibicować .Ogromne zaangażowanie pani Wachowicz w „ naszą sprawę” w dużym stopniu przyczyniło się do tego, iż znaleźliśmy się w ścisłej piątce wybranej z całego kraju. Spotkał nas ogromny zaszczyt i nie zapomnimy o tym przez bardzo długi czas
Przyjaźń z panią Barbarą Wachowicz, nazwaną przez uczniów naszej szkoły ,,fioletową Damą", dała nam szansę na pokazanie się szerszemu gronu osób, zaprezentowaniu skromnej szkoły wielkiego Wańkowicza Niestety nie znaleźliśmy się w gronie zwycięzców, jednak to nie oznacza, że nie jesteśmy z siebie dumni i oświadczamy, że nie składamy broni. Będziemy walczyć w następnym roku. Przyszłoroczna gala odbędzie się w Poznaniu. Mamy nadzieję, że przez kolejne lata będziemy wspólnie działać i dbać o wizerunek naszej szkoły – Wańkowiczowskiego "domeczka". Jedno jest pewne, dostaliśmy od losu ogromną szansę i grzechem byłoby nie wykorzystać jej do końca.
Julia Bielecka, Gabriela Masłowska III LO