
„Wolontariat jest poświęceniem czasu i energii na rzecz społeczności lokalnej, osób spoza rodziny, na rzecz rozwoju środowiska”. Wszędzie znajdziemy podobne definicje, ale z czym to się wiąże, najlepiej wie pani Iwona Dębkowska- opiekun wolontariatu szkolnego.
Natalia: O naszym wolontariacie cały czas jest głośno. Nie brakuje uczniów chętnych do pracy. Jak zrodził się pomysł na powstanie wolontariatu, dlaczego zdecydowała się Pani na ten krok?
p. Iwona Dębkowska:
Wolontariat rozpoczął swą działalność w ubiegłym roku szkolnym. Sam pomysł na wolontariat zrodził się wraz z powstaniem klasy socjalnej, nowego profilu kształcenia. Kolejnym takim krokiem było podjęcie współpracy z przedszkolem nr 4 "Stokrotka". Pomyślałam sobie, że warto by było podjąć działania na rzecz szkoły i współpracy ze środowiskiem lokalnym. Wyłoniłam liczną grupę uczniów, chcących dać coś od siebie, coś wyjątkowego, coś co może sprawić radość innym.
Natalia: A jak to jest z nowym rokiem szkolnym? Jak wiele osób jest chętnych do współpracy?
p. Iwona Dębkowska:
W tym roku działalność zaczęła się bardziej rozwijać. Przybyło nowych członków, obecnie jest już ponad 30 wolontariuszy.
Natalia: A na czym polega ich praca w szkole?
p. Iwona Dębkowska:
Taki wolontariusz bierze udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach na terenie szkoły i poza, głównie współpracuje ze środowiskiem lokalnym.
Natalia: Zatem w jakich najbliższych akcjach, wolontariat szkolny będzie brał udział?
p. Iwona Dębkowska:
Najbliższa taka akcja to „Serca dla serca". Jest ona skierowana do podopiecznych z oddziału pediatrii w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim. Kolejne będą mikołajki i spotkanie świąteczne. W tym roku oprócz zajęć, uczniowie będą uczęszczać na wolontariat do przedszkola, na zajęcia z przedszkolakami, co da im możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w przedszkolu. Niedługo ta współpraca rozwinie się na innych płaszczyznach. Planujemy podjąć współpracę z Klubem Senior-Wigor, jesteśmy po rozmowach z panią dyrektor Agnieszką Kurach, która jest zadowolona z perspektywy współpracy z naszym wolontariatem. Będzie to kontynuacja działań z poprzedniego roku szkolnego, które podjęła siostra Sancja. W poniedziałek 2 października wspólnie będziemy odchodzić Europejski Dzień Seniora. Z tej okazji przygotujemy słodki poczęstunek oraz upominki dla naszych Starszych Przyjaciół.
Natalia: Skąd bierze Pani pomysły na to wszystko?
p. Iwona Dębkowska:
Pomysłów mi, jak również wolontariuszom nie brakuje. Największą rolę odgrywa czas realizacji niektórych przedsięwzięć. Do niektórych trzeba się przygotować, zaplanować, przygotować materiały i ustalić z instytucjami współpracującymi, ale wszystko jest możliwe jeśli się tego chce.
Natalia: Racja, od chęci zależy bardzo dużo. Spotkała się Pani z jakimiś negatywnymi komentarzami na temat pracy wolontariatu?
p. Iwona Dębkowska:
Nigdy nie spotkałam się z jakąś negatywną opinią. Docierają do mnie same pozytywne komentarze na temat naszej działalności. Często pojawiają się miłe słowa pod zdjęciami zamieszczonymi na stronie.
Natalia: Dotychczas można było śledzić waszą działalność na facebook’u szkoły. Doszły do mnie wiadomości, że wolontariat ma mieć osobną stronę, zatem jak to będzie?
p. Iwona Dębkowska:
Wszystkie nasze akcje będą możliwe do śledzenia na stronie głównej szkoły.
Natalia: Zatem proszę nam powiedzieć, jak zostać wolontariuszem?
p. Iwona Dębkowska:
Odpowiedź jest następująca: każdy chętny musi zgłosić się do koordynatora, następnie zapoznać się z regulaminem wolontariatu. Potem już tylko pozostaje wypełnić kwestionariusz oraz zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na uczestnictwo w wolontariacie.
Natalia: Czy mogłaby Pani na koniec poradzić coś osobom, które wahają się czy zostać wolontariuszami
p. Iwona Dębkowska:
Wolontariat jest dobrowolnym i świadomym działaniem na rzecz innych. Wszyscy ci, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie, nieść pomoc innym, nie powinni się wahać. Warto wspomnieć, że dobro wraca ze zdwojoną siłą. Dlatego z tego miejsca podziękować młodzieży, która znajduje czas, nawet w weekendy, by podarować siebie drugiemu człowiekowi.
Pamiętajmy zatem, że każdy może spróbować, zaangażować się w wolontariat, na pewno nic nie straci, a może tylko zyskać. Redakcja gazetki szkolnej życzy obecnym wolontariuszom jak najwięcej zdrowia i szczęścia, a wszystkich pozostałych zachęcamy do działania.
Natalia Gołębiowska III LO