AKTUALNOŚCI: WARSZTATY RADIOWE

28 maja dziennikarze pod okiem red. Michała Pierzchały - wydawcy i serwisanta w Grupie Radiowej Agory, produkującej serwisy informacyjne dla Radia Złote Przeboje, Radia ROXY i Radia TOK FM, wzięli udział w warsztatach radiowych na terenie radia Dobrej Uczelni. Prowadzący przywołał początki radia na świecie i w Polsce. Wyjaśnił, czym jest koncesja i rola Krajowej Rady Radia i Radiofonii, która ją przyznaje. Przybliżył młodzieży różnorodność mediów radiowych w Polsce, ich rozmieszczenie oraz ilość nadawanych programów. Wyjaśnił, na czym polega różnica pomiędzy mediami publicznymi a koncesjonowanymi, rozszyciami programowymi, targetami poszczególnych mediów. Część zajęć poświęcona była językowi radia, ćwiczeniom logopedycznym, prozodycznym, a także melodyjności języka. Po „wyćwiczeniu” aparatu mowy, młodzi radiowcy przygotowywali serwis informacyjny i newsy na podstawie podanego kalendarium dnia, by odczytać je na antenie radia. Musieli pamiętać także o zabawie emocją, by to, co idzie w eter nie było monotonne, by przyciągało uwagę słuchacza. Trzeba przyznać, że niektórzy nie chcieli dać się wyciągnąć ze studia. Zabawa konsoletą, mikrofonem i dźwiękiem odkryły przed nimi nowe możliwości. I o to chodzi!

Katarzyna Wójcik