AKTUALNOŚCI: Z WIZYTĄ U KRÓLA JANA I MARYSIEŃKI

W dynastii, której nie było,
Wiele tajemnic się skryło.
Lew Lechistanu, wódz sławny,
Na polu walki był wprawny.
                    W Marysieńce zakochany,
                    Przez żołnierzy miłowany,
                    Na tronie z wyboru zasiadł ,
                    Dla syna tronu nie posiadł.

Z ową wizytą do pałacu wilanowskiego wybrały się klasy 3 TM i 3 TL wraz z wychowawczyniami i opiekunem.  Chociaż przedmiotem lekcji muzealnej, przeprowadzonej z pomocą kart edukacyjnych, nie było życie pary małżeńskiej - Jana i Marysieńki, to młodzież miała okazję zdobyć wiele cennych informacji na temat ich relacji rodzinnych oraz sekretów wielkiej miłości. Tematem przewodnim oprowadzania po pałacu był  "Wilanów perłą baroku". Uczniowie dowiedzieli się czym jest barok, co w nim wyjątkowego i przełomowego oraz jakie cechy posiadają dzieła sztuki, aby móc je nazwać barokowymi. Przechadzając się komnatami króla i królowej, odwiedzając bibliotekę królewską, salę balową, sypialnie królewskie a także oglądając przedmioty do pracy i odpoczynku uczniowie mogli "dotknąć" stylu barokowego.

Iwona Semeniuk i Joanna Florczak