AKTUALNOŚCI: Z WIZYTĄ W SEJMIE RP

Klasy dziennikarskie wzięły udział w wycieczce po Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Pobyt na Wiejskiej był o tyle ciekawszy, że oprowadzała nas niezwykła osoba, dziennikarka z ogromnym stażem, pani Antonina Leżeńska. Nasza przewodnik Sejm zna jak własną kieszeń, a pracownicy i dziennikarze mówią o niej „pani Tola – legenda polskiego Sejmu”. Odwiedziliśmy pokój dla prasy, zasiedliśmy pięknej Sali Kolumnowej, obejrzeliśmy Wszechnicę Sejmową, gablotę z laskami marszałkowskimi, Salę Posiedzeń, tablicę ku czci posłów, wojny i okupacji, tablicę pamięci posłów i senatorów oraz wystawę poświęconą związkom Jana Długosza z Sandomierzem. Pani Tola przywitała naszą grupę starą pieśnią z okresu powstania listopadowego „Tam na błoniu błyszczy kwiecie”, przypomniała nam tryb ustawodawczy, odniosła się do chlubnego wydarzenia w naszej historii – Konstytucji 3 Maja oraz namawiała gorąco do angażowania się w inicjatywy społeczne. Wspominała również, jak bardzo nasz Sejm różni się od innych parlamentów. Dawniej do Sejmu można było przyjść tylko z okazji wystawienia trumny jakiegoś prominenta. Obecnie nasz Sejm jest otwarty na obywatela jak żaden inny na świecie. Sejm to prawdziwe przedsiębiorstwo. Nie tylko kuźnia prawa, lecz także centrum medialne i edukacyjne. Codziennie przychodzi tu co najmniej 1500 osób, a w dni otwarte przez Wiejską potrafi przewinąć się nawet 12 tysięcy osób. Gmach Sejmu, a zwłaszcza porady dziennikarskie pani Toli, która z Sejmem związana jest od 40 lat na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Katarzyna Wójcik