AKTUALNOŚCI: BABKA Z PIASKU CZYLI WARSZTATY TELEWIZYJNE

Nasi dziennikarze musieli zmierzyć się z nie lada wyzwaniem – podczas wielogodzinnej praktyki reporterskiej ich zadaniem było m. in. nakręcenie reportażu w terenie – jak zrobić babkę z piasku. Pod czujnym okiem fachowców Agencji Reklamowej KAJ TV wcielali się w rolę reporterów, szwenkierów, dźwiękowców i montażystów. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że tak błahy temat może przysporzyć tylu kłopotów, a materiał dwuminutowy będzie nakręcało się pół dnia. Innym zadaniem była króciutka – czterozdaniowa scenka. Cóż – cztery zdania, a dubli chyba ze czterdzieści. Zmęczenie dawało się już ostro w kość, a końca nie było widać. Jest tyle spraw, które trzeba zapamiętać naraz – balans bieli, właściwe ustawienie blendy, dobór odpowiedniego kadru i planu, przygotowanie przebitek, ustawienie wędki, od ciężaru której odpadają ręce, zwracanie uwagi na oś kontaktu i oś montażową, nagranie tej samej sceny w różnych ujęciach, a przy tym rola scenopisu, który zwraca uwagę na najdrobniejszy szczegół – mimikę, ustawienie ciała, ton głosu itp. Należy jeszcze wspomnieć na warunki atmosferyczne, w jakich przyszło nam pracować – po prostu było bardzo chłodno! Głos załamywał się z zimna, a ręce drżały. Słońce też utrudniało naszą pracę, bo schowało się i tym samym wystawiło nas na niezłą próbę, nawet jego cień nie chciał odbijać się w blendzie. Cóż, ale przecież mógł lać deszcz i wówczas nasze babki z piasku rozpłynęłyby się, a reportaż należałoby przenieść na inny dzień – zupełnie jak na prawdziwym planie filmowym. Ale przecież co nas nie zabije, to nas wzmocni. Daliśmy radę i przepis na babkę z piasku w wydaniu dziennikarzy z „Wańkowicza” jest nagrany i zmontowany!

Dziennikarze