AKTUALNOŚCI: KU PAMIĘCI

26 października rozpoczęliśmy projekt edukacyjno-historyczny dotyczący pamięci ofiar stalinizmu w latach 1944 – 1956. Pierwszą prelekcję przybliżającą historię współczesnej Polski przeprowadził Michał Nowak – archeolog prowadzący badania z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej, współpracownik prof. dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka, kierującego pracami ekshumacyjnymi m.in. w Kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach. Prelegent przedstawił działalność bohaterskich żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, ilustrując swoje wystąpienie fotografiami i dokumentami ofiar reżimu komunistycznego. Uzmysłowił nam także rolę prac archeologicznych, które mają na celu odnaleźć szczątki Niezłomnych, dokonać ich identyfikacji oraz uczcić pamięć ofiar terroru, toczącego walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Wierzymy, że dzięki naszemu udziałowi w tym projekcie, utrwalimy pamięć o niezłomnej wierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego w wolną Ojczyznę. Tę, którą dla nas wywalczyli. Chwała Bohaterom!

Katarzyna Wójcik

Joanna Florczak