AKTUALNOŚCI: STUDIO FILMÓW RYSUNKOWYCH W BIELSKU-BIAŁEJ

Przez kilka godzin mogliśmy poznawać miejsce, w którym narodził się Reksio, Bolek i Lolek czy Profesor Baltazar Gąbka. A wszystko to dzieki warsztatom medialnym w SFR. Byliśmy świadkami prezentacji procesu produkcji filmu animowanego w miejscu, w którym te filmy naprawdę powstają. Dzięki pobytowi w Studio poznaliśmy kolejne etapy tworzenia filmu animowanego, poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat takich pojęć jak scenariusz filmowy, scenopis, animacja, fazowanie, filmowanie, efekty specjalne i dźwiękowe. Obcowaliśmy z prawdziwymi dekoracjami, rekwizytami, projektami postaci i rysunkami animacyjnymi. Pracownicy wprowadzili nas w tajniki swojej pracy, udostępnili sprzęty i pomieszczenia, do których inni zwiedzajacy nie mają wstepu. To było dopiero przeżycie, podziwiać stare sprzęty, na których kilkadziesiąt lat temu powstawały pierwsze filmy rysunkowe, dotykać archaicznego już stołu montażowego, kamer, szpul z kilometrami starych taśm. Oj, warto było! Przecież Bolek i Lolek zawsze pozostaną nieśmiertelni, tak dla pokolenia naszych rodziców, nas, jak i naszych dzieci.

Katarzyna Wójcik