AKTUALNOŚCI: SPOTKANIE Z ARTYSTĄ

Podczas naszego pobytu w jednym z najstarszych schronisk PTTK w Polsce, w Równicy w Ustroniu mieliśmy niesamowitą przyjemność obcowania z Józefem Brodą – wspaniałym pedagogiem, muzykoterapeutą, folklorystą, multiinstrumentalistą, budowniczym instrumentów ludowych, a także twórcą teatru obrzędowego. Nasz gość od wielu lat jest konferansjerem na najważniejszych festiwalach folklorystycznych w Polsce. Broda został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", "Srebrną Cieszynianką" – Laurem Ziemi Cieszyńskiej, jako jeden z zasłużonych mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas muzycznego wieczoru, dało się zauważyć, że muzyka wypełnia całe życie artyście, a wszystko, co go otacza staje się instrumentem – metalowa rurka czy liść. Każde jego słowo to niemalże złota myśl – refleksja nad życiem i człowieczeństwem. Dzięki niesamowitemu kontaktowi z młodzieżą i my otworzyliśmy się na dźwięki i na drugiego człowieka. Muzykowania, gawędzenia, przyśpiewek i recytacji nie było końca. Jeden tekst pociągał za sobą nastepny, jedna melodia wywoływała wspomnienie innej. To wielki dar, aby poprzez muzykę, folklor i filozofię łączyć pokolenia. W tej dziedzinie Józef Broda jest mistrzem!

Katarzyna Wójcik