AKTUALNOŚCI: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI NA POWĄZKACH

W ramach projektu edukacyjno-historycznego dotyczącego pamięci ofiar stalinizmu w latach 1944-1956 wzięliśmy udział w kolejnej prelekcji. Michał Nowak- archeolog prowadzący badania z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej przedstawił przebieg prac ekshumacyjnych na warszawskich Powązkach, ilustrując swoje wystąpienie licznymi fotografiami i dokumentami. Po wykładzie nasza grupa pojechała na lekcję żywej historii na Cmentarz Wojskowy w Warszawie. Odwiedziliśmy groby Niezłomnych na Kwaterze Ł, gdzie w przejmujący sposób uwieczniono fotografie żołnierzy już odnalezionych i tych którzy nie zostali odnalezieni. Słów wyrytych na pamiątkowym pomniku: „ Gdzie Są Ich Groby Polsko !Gdzie Ich Nie Ma Ty Wiesz Najlepiej I Bóg Wie Na Niebie ” nie zapomnimy. Na cmentarzu wojskowym odwiedziliśmy również groby żołnierzy wojny polsko bolszewickiej, powstańców warszawskich, żołnierzy września 1939 roku, powstańców styczniowych, a także ofiar Katynia 1940 roku. Ogromne wrażenie zrobił również na nas pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej 2010 roku. Podczas pobytu nasza młodzież miała możliwość zaprezentowania swojej wiedzy w postaci krótkich prelekcji poświęconych żołnierzom walczącym w obronie niepodległości naszej Ojczyzny. Następne drogi realizacji projektu przedstawimy w najbliższym czasie.

Katarzyna Wójcik i Joanna Florczak