AKTUALNOŚCI: ROTMISTRZ PILECKI

PILECKI

Na początku grudnia nasza grupa projektowa, która uczestniczy w projekcie edukacyjno- historycznym „Żołnierze Wyklęci” wzięła udział w projekcji filmu poświęconego rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu pt. „Pilecki”. Rotmistrz to jeden z głównych bohaterów polskiego państwa podziemnego – żołnierz niezłomny, którego szczątki odnaleziono na Cmentarzu Wojskowym warszawskich Powązek w Kwaterze „Ł”. Sam film to polski dokument fabularyzowany w reżyserii Mirosława Krzyżkowskiego, przedstawiający historię rotmistrza. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento z Oświęcimia. Środki na film pozyskano w ramach akcji „Projekt : Pilecki”, która była zbiórką publiczną. Historia rotmistrza musiała doczekać się ekranizacji. To niewiarygodny bohater, który dobrowolnie dostał się do Auschwitz, gdzie utworzył siatkę konspiracyjną wysyłającą raporty o obozie polskim władzom w Londynie. Ci przekazywali je dalej. Jednak rotmistrzowi zapisał się szczególnie w pamięci okrutny okres Polski komunistycznej. „Oświęcim to igraszka”- wyraża się o tym okresie i swoim pobycie w mokotowskim więzieniu. „Tu zabijali nawet nadzieję”. Na tej projekcji nie mogło nas zabraknąć.

I przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej Rzeczpospolitej Polskiej

Stać nieugięcie na straży jej honoru…”

(Witold Pilecki)

Joanna Florczak i Katarzyna Wójcik