AKTUALNOŚCI: NA PLANIE FILMOWYM W WFDIF

Klasy dziennikarskie 14 stycznia uczestniczyły w warsztacie charakteryzatorskim oraz w projekcji filmów dokumentalnych z prelekcją krytyka filmowego, redaktora naczelnego „Kina” (polskiego miesięcznika poświęconego twórczości i edukacji filmowej), Andrzeja Kołodyńskiego. Zajęcia odbywały się na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie. To naprawdę magiczne miejsce, pełne tajemnic...z jednej strony zatrzymał się tu czas,  a z drugiej strony technika jest tu na najwyższym poziomie. Wytwórnia prężnie działa od 1949 roku

Mieści się tutaj również ogromne, specjalistycznie wyposażone Archiwum Filmowe ze zbiorami Filmoteki Narodowej oraz Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie sztuki filmowej uczą najlepsi specjaliści w kraju. Wytwórnia przy Chełmskiej dawniej słynęła z produkcji filmów dokumentalnych oraz słynnej Polskiej Kroniki Filmowej, obecnie zaś  produkowane są tu polskie filmy fabularne, seriale telewizyjne, a przede wszystkim jest to nowoczesny ośrodek technologiczny, świadczący pełen zakres usług produkcyjnych, począwszy od metody tradycyjnej, poprzez wykorzystanie Digital Intermediate, aż po technologię Red One.

WFDiF to ponad 30 obiektów, wśród których znajdują się profesjonalne hale zdjęciowe, studia do obróbki i nagrań dźwięku, bardzo nowoczesny sprzęt z zakresu techniki zdjęciowej, Laboratorium Obróbki Taśmy na najwyższym światowym poziomie, wszechstronnie wyposażone Zakłady Budowy Dekoracji oraz Inscenizacji i wiele innych obiektów, z których korzysta znaczna część obecnych na polskim rynku stacji telewizyjnych i produkcji filmowych. Podczas naszych zajęć w Wytwórni mieliśmy wyjątkową okazję poczuć się jak twórcy filmu i znaleźć w miejscach na co dzień dostępnych tylko dla członków ekipy filmowej.

Na planie filmowym, znanego nam doskonale, filmu Jana Komasy „Miasto 44” za pomocą zróżnicowanych aktywności zaaranżowanych w otoczeniu oryginalnej scenografii filmowej, w strojach z powstania warszawskiego, ucharakteryzowani na powstańców mogliśmy znaleźć się w mieszkaniu Stefana Zawadzkiego, głównego bohatera filmu. Warsztaty na planie filmowym były także ilustrowane pokazami multimedialnymi, szczegółowym opisem sprzętu i rekwizytów niezbędnych do powstania filmu. Dzień na Chełmskiej był obfity w wiedzę, a przede wszystkim w emocje, których nam nie brakowało!