AKTUALNOŚCI: CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM W BŁONIU

Po raz szósty w naszym kraju uroczyście obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nasze szkolne przygotowania trwały na kilka tygodni wcześniej, ponieważ uczyliśmy się do konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Takie wyzwanie okazało się być niepowtarzalną okazją, żeby zdobyć wiedzę o Bohaterach Niezłomnych - ofiarach terroru stalinowskiego w latach 1944 – 1956. Trzyetapowy konkurs dał nam motywację, by poznać nasze dziedzictwo i dowiedzieć się za jaką cenę wykupiona została nasza wolność. Wolność, z której dziś korzysta każdy z nas, lecz niestety nie każdy świadomy jest drogi, poprzez którą została ona wywalczona. Przewodniczącą komisji konkursowej była pani Małgorzata Stępień – nauczycielka historii w gimnazjum im. Hugona Kołłątaja. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pomocy ze strony naszych nauczycielek pani Katarzyny Skierskiej-Wójcik i pani Joanny Florczak, dwojgu z naszych uczniów – mnie oraz Pawłowi Komarowi udało się odnieść sukces w konkursie. Pierwsza nagroda trafiła zaś zasłużenie do Marii Świetlickiej z gimnazjum im. Hugona Kołłątaja, która dzięki temu wyjedzie na wycieczkę do Brukseli. Nagrodę ufundowali poseł Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz prof. Jan Żaryn – poseł RP. Kolejnym naszym przedsięwzięciem był udział w triduum obchodów. Rozpoczęliśmy je w piątek Drogą  Krzyżową w kościele Narodzenia Pańskiego. Rozważania podczas nabożeństwa inspirowane były wypowiedziami-wspomnieniami pomordowanych żołnierzy AK, którzy na wzór Chrystusa oddali swoje życie, aby inni mogli żyć w wolności. Jako uczestnicy Drogi Krzyżowej mieliśmy zaszczyt nieść portrety Niezłomnych. Była to okazja do połączenia duchowego Męki Pańskiej ze wspomnieniami heroicznej postawy i cierpień Bohaterów walczących o wolną Polskę. W sobotę, w Centrum Kultury Młodzież Wszechpolska zorganizowała II maraton filmowy w hołdzie ŻW. Wśród filmów, jakie można było obejrzeć znalazły się takie, jak: My, ogniowe dzieci, reż. Tadeusz Pawlicki, W sprawie generała Fieldorfa „Nila” reż. Alina Czerniakowska, Elegia na śmierć „Roja” reż. Jerzy Zalewski, Oskarżenie reż. Grzegorz Braun czy Inka. Zachowałam się jak trzeba reż. Arkadiusz Gołębiewski. Zwieńczeniem obchodów była niedziela, bogata i urozmaicona w swym programie. Nasze miasto miało ogromny zaszczyt, dzięki zaangażowaniu radnej powiatu warszawskiego zachodniego, pani Anny Wieszczyckiej, uczestniczyć w jednych z najwystawniejszych miejskich obchodów w kraju. Od rana wolontariusze zbierali pieniądze na Fundację “Łączka”, która zajmuje się poszukiwaniem ciał Wyklętych, ich pochówkiem oraz zachowywaniem o nich pamięci. W południe uczciliśmy pamięć Wyklętych apelem oraz złożyliśmy wieńce pod pomnikiem AK, przy którym wartę honorową zaciągnęli członkowie Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej. Przez cały dzień naszym uroczystościom towarzyszyły GRH Strzelcy im. 31. pułku Strzelców Kaniawskich z Mszczonowa oraz GH Strzelców Rzeczypospolitej z Pruszkowa. Wspólnie z władzami powiatu i miasta, pocztami sztandarowymi błońskich szkół wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej, której przewodził kapłan z Niepokalanowa, a kazanie ku pamięci Wyklętych wygłosił ks. Mirosław Kurek. Msza święta transmitowana była przez Radio Niepokalanów. Wieczorem spotkaliśmy się w Centrum Kultury na spektaklu “Inka” w wykonaniu Grupy Teatralnej Związku Strzeleckiego RP “Jesteśmy”. Następnie laureaci konkursu, do którego przygotowywaliśmy się przez te wszystkie tygodnie odebrali z rąk ministra Błaszczaka, prof. Żaryna oraz Beaty Sławińskiej, wiceprezes Fundacji “Łączka” dyplomy i nagrody. Uwieńczeniem obchodów było spotkanie ze świadkami historii - Wilczętami – Lidią Lwow-Eberle “Lalą”, kpt Lechem Rudzińskim "GOŃCEM", żołnierzem V Brygady Wileńskiej oraz mjr Jerzym Juśkiewiczem, "LELIWĄ", zastępcą szefa WiNK, ich potomkami, dziećmi ŻW – Krzysztofem Bukowskim (synem kpt Zygmunta Bukowskiego – pierwszego odnalezionego Niezlomnego) oraz z red. naczelnym kwartalnika “Wyklęci” - Kajetanem Rajskim. Na koniec spotkania wysłuchaliśmy koncertu patriotycznego w wykonaniu młodzieży z “Wańkowicza”, z Gimnazjum nr 2 oraz duetu Jakuba Bargła i Sylwii Borkowskiej. Spotkanie przygotowała i poprowadziła radna Anna Wieszczycka oraz Piotr Pietraszek – szef Koła Młodzieży Wszechpolskiej w Błoniu. Zaszczytem dla mnie było wzięcie udziału w konkursie, trzymanie portretu Łupaszki podczas Drogi Krzyżowej oraz niedzielnej Mszy Świętej, złożenie wieńca pod pomnikiem AK, rozmowa z “Gońcem” i “Leliwą”. A wszystko to po to, by zachować się jak trzeba... .

Julia Wojcik