AKTUALNOŚCI: REPORTAŻ O ZEGARKACH MARKI BŁONIE

Pomiar czasu to ważny element życia każdego z nas. Czas ucieka, czas nas goni, pędzi, oszczędzamy czas bądź go tracimy. Nasza egzystencja kręci się wokół czasu. Tykanie zegara odmierza chwile naszego życia. Nie ma dnia, żebyśmy kilkanaście razy nie spojrzeli na zegarek.

Nasza szkoła mieści się na terenie, przy którym kilkanaście lat temu istniała słynna fabryka zegarków naręcznych. Dzięki niej nasze miasto nie raz trafiało na czołówki polskich gazet.  Byliśmy słynni na świecie z powodu produkcji zegarków. Alfa, Arras, Bałtyk, Dukat, Delfin, Lech, Polan, Wars czy Blonex to niektóre znane nazwy modeli zegarków produkowanych w Zakładach Mechaniczno-Precyzyjnych MERA-Błonie.

Produkcja była ogromna. Liczby mówią same za siebie. Tylko dla polskich pilotów wyprodukowano 1203663 sztuk zegarków antymagnetycznych. Młodzież z profilu dziennikarskiego skrupulatnie zbiera  materiały dotyczące historii pierwszego zegarka polskiej produkcji. Stąd ich reporterskie oko doprowadziło do p. Jerzego Bezpałko, który swoje losy związał z fabryką MERA na czterdzieści lat, będąc inżynierem i głównym konstruktorem zakładu zegarków Mera-Błonie. Podczas spotkania z naszymi dziennikarzami z inżynierską precyzją opisał historię oraz działanie tych mechanizmów odmierzających czas.  Pan Jerzy jest autorem strony internetowej, która gromadzi wspomnienia dotyczące zakładów Mera http://www.mera.blonie.org, a także książki Historia Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych Mera-Błonie 1953-2003.

Z niecierpliwością czekamy na materiał filmowy z tego spotkania oraz reportaż o błońskich zegarkach, który jest tworzony przez młodych adeptów dziennikarstwa.