AKTUALNOŚCI: CZAR PRL-U

16 marca, dzięki historycznemu wykładowi pana Łukasza - przewodnika muzeum Czar PRL-u oraz zgromadzonym eksponatom, odbyliśmy niezwykłą podróż do czasów minionej epoki. Poznaliśmy, jakie były realia komunistycznej Polski, w której dorastali nasi rodzice. Długie kolejki w sklepach, gdzie na półkach nie było towarów, szerząca się wokół propaganda, kartki i bony na zakupy, malutkie i skromne mieszkanka, wspólne picie z saturatora - to tylko niektóre realia minionej epoki, pełnej absurdów. Poznaliśmy tajemnice architektonicznych reliktów przeszłości PRL-u - takich, jak Pałac Kultury i Nauki, Osiedle za Żelazną Bramą oraz jedną z najważniejszych dziedzin doby socrealizmu - pomniki, które były wyznacznikiem siły oraz potęgi socjalistycznego państwa. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć herbatę "Popularną", którą pijali nasi rodzice, pralkę franię i proszek do prania "IXI", mydło "Parys", "Lotos" czy "Jacek i Agatka", płatki mydlane "Mewa", a także meblościankę na wysoki połysk z hitem tamtych czasów - szklaną, kolorową rybą, biurko partyjnego przywódcy, strój milicjanta i wiele innych rekwizytów, przenoszących do minionych lat. Była to niezwykle interesująca lekcja historii.

Julia Wójcik