AKTUALNOŚCI: JUBILEUSZ BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ

Dzięki zaproszeniu kierownik Biblioteki Pedagogicznej, p. Annie Buźniak, uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach 40. rocznicy utworzenia biblioteki w Błoniu. Na uroczystość przybyli znamienici goście, m.in. marszałek województwa mazowieckiego - pan Adam Struzik, władze powiatu warszawskiego zachodniego oraz władze miasta. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego filmu o naszym mieście oraz sentymentalnej prezentacji multimedialnej, opowiadającej historię i działalność biblioteki, sięgając aż do jej narodzin na terenie Błonia. Następnie wysłuchaliśmy kilku przemówień, gratulacji oraz mnóstwa ciepłych słów skierowanych w stronę pracowników biblioteki. Oficjalną część obchodów zwieńczył występ zespołu Big Band Błonie pod kierownictwem pana Jacka Potoła. Uroczystość przygotowała i prowadziła gospodyni miejsca, pani Anna Buźniak – kierownik błońskiej biblioteki. Po wejściu na drugie piętro Centrum Kultury, w pomieszczeniu biblioteki, czekał na zgromadzonych poczęstunek oraz wystawa „Bajki PRL-u”. Korzystając z okazji, zapytaliśmy, jak oceniana jest współpraca z błońską filią Biblioteki Pedagogicznej. Naszej redakcji udało się przeprowadzić kilka wywiadów z zaproszonymi gośćmi.

Oto niektóre z nich:

Nasza współpraca trwa od wielu lat. Jest ona zarówno koleżeńska, jak i zawodowa.  Wspólnie prowadzimy różnego rodzaju imprezy czytelnicze, chociażby zajęcia dla nauczycieli i dla dzieci. Biblioteka jest ważnym miejscem w naszym życiu. (Sylwia Bąbik - kierownik grodziskiej filii Biblioteki Pedagogicznej).

Biblioteka to moje zawodowe życie. Pracowałam kiedyś z dziennikarzami, w redakcji, i tam zdobyłam pierwsze szlify. Od 1989 r. związałam się z biblioteką w Błoniu. Początki były bardzo trudne. Biblioteka była w stanie opłakanym, było tak ciasno, że wręcz nie można było dostać się do książek. Lokal przy ul. Narutowicza w tamtych czasach był zbawienny, pozwolił nam się rozwinąć. Bibliotekarze są to ludzie, którzy mają dużo nadziei i pasji. Tu w Błoniu jest osoba, która umiejętnie przełamała taką naszą twórczą i żmudną pracę, taką drobiazgową. Ona wyszła “na zewnątrz”. Posiada wielki dar , jakim jest otwartość na ludzi, których potrafi przyciągnąć. Mam na myśli naszą Anię Buźniak. (Danuta Siekierska - pełniąca rolę kierownika filii w latach 1989-2000).

Uroczystość relacjonowało dla swoich słuchaczy radio Bogoria, które przeprowadziło z nami wywiad.

W trakcie spotkania, usłyszeliśmy wiersz napisany przez pana Romana Nowoszewskiego – „Bibliotece Pedagogicznej w Błoniu na 40-lecie”, opisujący historię błońskiej filii oraz wpływ technologii na nasze podejście do literatury. Na koniec, nie sposób było nie zapytać pani kierownik, jak ocenia przebieg uroczystości.

To wielki dzień. Bardzo się starałam. Byłam zestresowana, ale po miłych słowach od przybyłych tu gości, mój stres został wynagrodzony. Myślę, że 40-lecie możemy zaliczyć do udanych. (Anna Buźniak)

Bardzo dziękujemy za zaproszenie na tę uroczystość. Liczymy, że współpraca między naszą szkołą a biblioteką pedagogiczną będzie nadal tak wspaniale się rozwijać, jak dotychczas. Obchody Święta Miłosza, wystawa “Sentymentalna podróż w czasy PRL-u”, wykłady, targi edukacyjne, spotkania z biografistami, Jesienne Spotkania z Książką, wieczorki poetyckie, lekcje biblioteczne - to tylko niektóre elementy naszej współpracy. Życzymy dalszych owoców działalności kulturalnej w naszej lokalnej społeczności.

Tekst: Masłowska Gabriela, Sidor Kamil

Zdjęcia: Gołębiowska Natalia