18 kwietnia 2024 w godzinach 15:30 - 17:30 zapraszamy na Dzień Otwarty w naszej szkole.

Kto czyta książki, żyje podwójnie

Umberto Eco

Nauczyciel bibliotekarz:

mgr inż. Bożena Wałachowska

O bibliotece

Biblioteka istnieje ponad 40 lat. Do 1993r. księgozbiór w ilości 13 tys. woluminów mieścił się w niewielkim pomieszczeniu. W 1993r. nastąpiło połączenie biblioteki szkolnej i zakładowej (MERA-Błonie) i przeprowadzka do przestronnego lokalu, gdzie biblioteka działa do dziś.

Biblioteka zajmuje dwa pomieszczenia o powierzchni około 120 m2. Na parterze znajduje się wypożyczalnia, a na antresoli czytelnia, w której umieszczony jest księgozbiór podręczny (słowniki, encyklopedie, albumy) i czasopisma.

Czytelnicy mają wolny dostęp do regałów z książkami, które uszeregowane są działami według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej.

Biblioteka posiada księgozbiór liczący około 33 tys. woluminów oraz bogate zbiory specjalne Ze zbiorów biblioteki korzysta około 600 osób. Są to uczniowie, absolwenci, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.

W 2003 roku rozpoczęto komputeryzację księgozbioru biblioteki. Od 2008 roku wszystkie zbiory wypożyczane są elektronicznie.

Od października 2006 roku w bibliotece funkcjonuje ICIM Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej.

Zbiory

Profil gromadzenia zbiorów uwzględnia szeroki zakres zainteresowań zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a przede wszystkim uwzględnia programy nauczania w różnych typach szkół: Liceum Ogólnokształcącym, Technikum Ekonomicznym, Technikum Elektroniczno-Mechatronicznym, Technikum Logistycznym.

Struktura księgozbioru

• lektury
  • literatura piękna
  • poezja
  • biografie
  • księgozbiór podręczny, który obejmuje encyklopedie, poradniki, albumy, atlasy, słowniki
  • literatura popularnonaukowa (między innymi obszerny dział psychologii, literatury metodycznej, historii, historii literatury, ekonomii, elektroniki, mechaniki, mechatroniki)

Zbiory specjalne

• kasety wideo (filmy edukacyjne, ekranizacje lektur szkolnych, materiały przeznaczone na godziny wychowawcze)
  • kasety magnetofonowe
  • dokumenty dostępne na CD, DVD
  • prace dyplomowe
  • programy nauczania

W bibliotece, do dyspozycji czytelników, jest bogaty wybór czasopism. Są to między innymi: Świat Nauki, Wiedza i Życie, Elektronika dla wszystkich, Matematyka w szkole średniej, Biblioteka w Szkole, Fokus, Fokus Historia, Cogito, Logistyka, PC Format.

Data dodania: 2021-06-28 10:27:18
Data edycji: 2022-10-26 09:26:20