UWAGA! Egzaminy sprawnościowe do klasy sportowej zostają odwołane
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

80. rocznica bitwy pod Monte Cassino

80. rocznica bitwy pod Monte Cassino

 

W Roku Melchiora Wańkowicza w sposób szczególny przypominamy sylwetkę i twórczość patrona naszej szkoły. Dnia 27 maja odbył się uroczysty apel poświęcony 80. rocznicy zdobycia przez Polaków zajmowanego przez Niemców wzgórza Monte Cassino. O tym wydarzeniu M. Wańkowicz napisał obszerny reportaż pt. „Bitwa o Monte Cassino”. Dzieło doczekało się też wersji krótszej pt. „Szkice spod Monte Cassino”.

Uroczystość rozpoczął dyrektor naszej szkoły, pan Jacek Cieślak. Głos zabrali również pan Romuald Reszka, starosta naszego powiatu, oraz Pani Ewelina Degowska, członkini zarządu Powiatu Zachodniego Warszawskiego.

Mogliśmy wysłuchać recytacji przygotowanych pod czujnym okiem pani Małgorzaty Śliwińskiej. Poezję zaprezentowali: Milena Horzempa, Natalia Szmurło, Jakub Sychowicz, Yehor Voloshynskyi, Natalia Olejnik, Natalia Konopa, a fragmenty prozy M. Wańkowicza Amelia Pakuła i Magdalena Szczypta. Usłyszeliśmy również pieśni w wykonaniu naszego chóru, w którym wystąpili: Stanisław Ensztejn, Franciszek Nowakowski, Aleksander Bronicki, Paulina Klemczak, Maja Błaszkiewicz, Sandra Nowak, Magdalena Zalewska, Ewelina Bagińska oraz Aleksandra Kopeć pod dowództwem pani Joanny Florczak. W szkolnej auli pięknie zabrzmiały „Czerwone maki”  oraz „Marsz Drugiego Korpusu”.

Uczniowie przygotowali także prezentację, dzięki której mogliśmy poznać bliżej naszego patrona. Dowiedzieliśmy się między innymi, że:

„Melchior Wańkowicz odegrał kluczową rolę jako korespondent wojenny podczas bitwy o Monte Cassino, jednej z najważniejszych i najbardziej krwawych bitew II wojny światowej. Jako znany polski pisarz i dziennikarz przybył na front, aby relacjonować walki 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. Jego relacje z walk pod Monte Cassino były niezwykle cenne, dostarczając zarówno bieżących informacji, jak i szczegółowych opisów heroizmu i poświęcenia polskich żołnierzy. Wańkowicz zdobył uznanie za swoje umiejętności pisarskie, które pozwalały mu przedstawiać dramatyczne wydarzenia w sposób przejmujący i realistyczny. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł związanych z tą bitwą jest książka 'Bitwa o Monte Cassino'. Książka ta jest uważana za jedno z najważniejszych polskich świadectw literackich z okresu II wojny światowej, przedstawiając zarówno taktyczne aspekty bitwy, jak i ludzkie historie żołnierzy. Praca Wańkowicza była istotnym elementem budowania pamięci o Monte Cassino i podkreślenia wkładu Polaków w zwycięstwo aliantów na froncie włoskim. Dzięki jego relacjom i opisom bitwa pod Monte Cassino zajmuje szczególne miejsce w polskiej historii i kulturze, stając się symbolem męstwa, determinacji i poświęcenia polskich żołnierzy walczących za ojczyznę na obczyźnie”.

Po części artystycznej nasze nauczycielki historii ogłosiły wyniki konkursu wiedzy o słynnej bitwie. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców odebrali:

  • Jakub Sychowicz z klasy 3 LHP - I miejsce,
  • Oskar Ogiński z klasy 1 LR - II miejsce,
  • Mateusz Machałowski z klasy 2 TM - III miejsce.

Na zakończenie Pan Dyrektor zaprosił wszystkich na wystawę dotyczącą walk o Monte Cassino i roli naszego patrona.

Artyści bardzo dobrze odegrali swoje role, ponieważ widownia była skupiona i zaciekawiona tym, co mówią i śpiewają rówieśnicy. Apel poszerzył naszą wiedzę na temat historii II wojny światowej i patrona szkoły - Melchiora Wańkowicza. Mogliśmy poznać część jego losów i to, jakim człowiekiem tak naprawdę był, towarzysząc żołnierzom na każdym odcinku zaciętych walk.

Adrian Dmoch

Data dodania: 2024-06-05 08:33:02
Data edycji: 2024-06-05 12:21:22
Ilość wyświetleń: 65

Coś się dzieje, ktoś się trudzi,
w Wańkowiczu się nie nudzi

Motto naszej szkoły

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej