HOLLYŁÓDŹ LUB MIASTO KOMINÓW

17 listopada, w dzień pierwszych opadów śniegu, pasjonaci historii odwiedzili Łódź.

Miasto popularnie zwane jest Hollyłodzią ze względu na swój filmowy charakter. Łódzka Szkoła Filmowa, Aleja Gwiazd wymyślona przez Jana Machulskiego czy jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii dają tego dowód. Nie sposób też nie zauważyć przemysłowej przeszłości Łodzi. Co prawda dymiących kominów już nie zobaczymy, ale wiele z nich pozostało, aby świadczyć o historii, podobnie jak pałace fabrykantów, budynki dawnych fabryk, tkalni, przędzalni wykorzystane dziś w także celach handlowych czy mieszkaniowych.

Nasi uczniowie mieli możliwość poznania tego 600-letniego miasta. Usłyszeli historię najstarszego pruskiego gimnazjum reformowanego, zwiedzili szlak polskiej animacji, poznali także losy wybitnych łodzian: Jana Karskiego, Juliana Tuwima, Jana Machulskiego czy Jacka Chmielnika. Ponadto młodzież obejrzała Galerię Wielkich Łodzian, czyli rzeźby plenerowe wykonane z brązu, m. in. ławeczkę z Julianem Tuwimem, Artura Rubinsteina przy fortepianie, Władysława S. Reymonta z podróżnym kuferkiem. To właśnie Reymont stworzył w powieści "Ziemia obiecana" wspaniały obraz przemysłowej Łodzi, a A. Wajda genialnie zekranizował tę historię. Wańkowiczanie przeszli też oczywiście Aleję Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej upamiętniającą wybitnych ludzi filmu. W Muzeum Kinematografii młodzież miała możliwość obejrzenia pierwszych kamer, fotoplastikonów, poznania tajników sztuki filmowej oraz sylwetek gwiazd polskiego kina. Znane produkcje filmowe, wizyty gwiazd kina amerykańskiego w łódzkiej filmówce cieszyły się szczególnym zainteresowaniem naszej młodzieży. Historia plakatu filmowego czy stroje do największych polskich produkcji również chętnie oglądano.

Każdy z nas na pewno tu kiedyś wróci. Do Łodzi na miasta sław polskiego filmu, pięknych kamienic, pałaców, muzeów, a także murali i nowoczesnych rozwiązań urbanizacyjnych.

Zdjęcia z wyjazdu w  > > > GALERII < < <

Joanna Florczak