UWAGA! Problem z przesyłaniem zdjęć do e-legitymacji. Informacja dla rodziców i uczniów klas pierwszych w roku szkolnym 2024/2025 dotyczaca e-legitymacji > > > CZYTAJ < < <.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

„Mózg w słoiku”- bliskie spotkanie w neuronauką

„Mózg w słoiku”- bliskie spotkanie w neuronauką

Z inicjatywy opiekuna klas licealnych o profilu psychologiczno-społecznym, psychologa szkolnego w środę 13 grudnia klasy 3LHP4 oraz 4LHP4 wzięły udział w wykładzie „Po co nam neuronauka?” w ramach programu Popularyzacji Nauki Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. Marcela Nenckiego w Warszawie. Prelegentem na spotkaniu był dr Paweł Boguszewski- neurobiolog, kierownik Pracowni Metod Behawioralnych. Zagadnienia związane z neuronauką są ujęte w podstawie programowej nauczania przedmiotu Podstawy Psychologii, który jest obowiązkowym przedmiotem kierunkowym w klasach o niniejszym profilu.

Dr Boguszewski, jak sam mówi, w swojej pracy zajmuje się „gilganiem” szczurów, ale na szczęście pomimo znaczącej ilości godzin spędzonych w laboratorium przy skomplikowanych badaniach, talent i charyzma do przekazywania wiedzy u prowadzącego mają się dobrze.  Wykład pochłonął całkowicie uwagę i zainteresowanie słuchaczy. Mogliśmy posłuchać o podstawowych założeniach i ideach, jakie przyświecają pracy naukowej w obszarze neuronauki, a mianowicie odpowiedzi na wydaje się proste pytanie: „jak działa mózg?”. Dodatkowo usłyszeliśmy, z jakich powodów taka wiedza może być przydatna w wielu innych dziedzinach, niekoniecznie bezpośrednio związanych z biologią i medycyną. W końcu „jesteśmy naszym mózgiem”. Po wykładzie rozwinęła się bardzo ciekawa dyskusja w odpowiedzi na liczne pytania uczniów i ciekawość, jaka została pobudzona w związku z treściami z zakresu neuronauki.

Klasy najstarsze programowo mogły dodatkowo przy okazji wykładu poczuć i doświadczyć namiastki studenckiego życia i faktycznej przyjemności z uczenia się treści fascynujących i zgodnych z zainteresowaniami. Pozostaje mieć nadzieję, że nasze zgłoszenia na kolejne wykłady z serii zostaną pozytywnie zweryfikowane i dane nam będzie kontynuować naszą naukową przygodę! A wszystkim zainteresowanym zagadnieniem, polecamy kanał na youtube Instytutu Nenckiego, gdzie znaleźć można wiele ciekawych nagranych wykładów na przykład z tzw. „Tygodnia Mózgu”, podczas którego królową nauk pozostaje neuronauka.

 

Adrianna Malik

Data dodania: 2023-12-19 10:14:51
Data edycji: 2023-12-20 15:20:57
Ilość wyświetleń: 298

Coś się dzieje, ktoś się trudzi,
w Wańkowiczu się nie nudzi

Motto naszej szkoły

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej