I Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej w WAT

W dniu 17 marca uczniowie klas: 3 TM5, 4TM1, 4TM2 z opiekunami: Justyną Łukasiewicz, Iwoną Semeniuk i Magdalena Dudzińską wybrali się do Wojskowej Akademii Technicznej na I Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej.

Wzięliśmy udział w wykładzie dr hab. inż. Stanisława Jóźwiaka, prof. WAT- u pt. „Materiały a postęp cywilizacji, czyli historia gwoździa”   poświęconym ciekawostkom z zakresu inżynierii materiałowej oraz jej wykorzystaniu w  życiu codziennym. Na koniec każdy z nas zmierzył się z testem sprawdzającym zdobytą wiedzę.

Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach, laboratoriach i pokazach. Dowiedzieliśmy się, m.in. jak zamienić  wodór na prąd elektryczny i dlaczego metanol jest dobrym źródłem energii do bezpośredniego wykorzystania w ogniwach paliwowych. Poznaliśmy zasadę działania urządzenia wykorzystywanego do druku 3D elementów części maszyn i urządzeń z proszków metalicznych z wykorzystaniem promieniowania laserowego. Zwiedziliśmy laboratorium przetwarzania światłowodów, w którym modyfikowany jest materiał światłowodu w celu zbudowania czujnika. Uczestniczyliśmy w pokazie wykorzystującym polaryzację światła do badań naprężeń w materiałach oraz zjawisko dyfrakcji do zwiększenia upakowania informacji cyfrowej. Mieliśmy możliwość zapoznania się z ciekawostkami z chemii organicznej oraz z materiałami wybuchowymi. Najbardziej jednak zafascynował nas prototyp samochodu  wykonany z myślą o zasilaniu wodorem.  HydroCar Premium z napędem 4x4 robił też wrażenie sportową sylwetką. Zapoznaliśmy się szczegółowo z jego budową i zasadą działania.

Na uczelni spotkaliśmy się niespodziewanie z naszymi przyjaciółmi - absolwentami Wańkowicza, a  obecnie studentami WAT- u. Mamy nadzieję, że i uczestnicy tego wydarzenia dołączą do ich grona.

Iwona Semeniuk

Więcej zdjęć z wycieczki w  > > > GALERII < < <