
W tym roku szkolnym nasi uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału, a tym samym zaprezentowania się w wielu konkursach historycznych. Jednym z nich był konkurs WYTWÓRNIA PAMIĘCI, organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Trzeba było nakręcić krótką rozmowę, wywiad z z osobą, która przeżyła II wojnę światową. Była więc żywym pomnikiem historii, świadkiem tamtych wydarzeń. Uczeń klasy 2 LHP Michał Żebrowski przeprowadził wywiad i nagrał film z Panią Honoratą Sochą, 96 letnią mieszkanką Roztoki. Jego dokument znajduje się wśród innych nakręconych rozmów w zakładce Wytwórnia Pamięci- spotkania, rozmowy, historie, Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Błoniu został ogłoszony gminny konkurs dla uczniów z miasta i okolic. Formą konkursową była prezentacja multimedialna, poświęcona sylwetkom lub działaniom Niezłomnych. 11 marca odbyła się uroczysta gala, na której m.in roztrzygnięto konkurs. W kategorii dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych I miejsce przypadło naszej uczennicy Paulinie Domańskiej. Paulina miała okazję zaprezentować swoją pracę publiczności. II miejsce przypadło ex aeqo Oliwii Parol i Marii Łukomskiej. Laureatami III miejsca zostali Filip Kosiński i Stefan Gmurek. Wyróżnienia w konkursie otrzymały Paulina Klemczak i Iga Marud oraz Amelia Bogusz i Natalia Karcz. Wisienką na torcie wśród naszych konkursów były Epizody z Najnowszej Historii Polski w Komiksie 2025/26 - konkurs zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. W tymże konkursie wzięło udział wielu naszych uczniów. Jego laureatką została Zuzanna Łopat z klasy 2 LHP, która wraz z opiekunką konkursu Panią Joanna Florczak odebrała nagrodę w IPN w Poznaniu. 3 dniowy pobyt w miejscach ważnych dla historii Poznania był jednym z elementów nagrody głównej. Praca Zuzanny Chcemy Chleba została dostrzeżona i uhonorowana przez komisję konkursowa IPN. Należy również wspomnieć, iż Zuzanna Łopat uczestniczyła w powiatowym konkursie organizowanym przez Wojewódzka Bibliotekę Pedagogiczną im. KEN w Warszawie Wydajemy Własną Książkę i otrzymała w nim nagrodę - Złotą Książkę za publikację Gdzie stal Pamięta Szept. Gratulujemy serdecznie nagrodzonym uczniom! Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.

Coś się dzieje, ktoś się trudzi,
w Wańkowiczu się nie nudzi

05-870 Błonie
Łąki 2















