18 kwietnia 2024 w godzinach 15:30 - 17:30 zapraszamy na Dzień Otwarty w naszej szkole.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Melchior Wańkowicz – Patron Roku 2024, Patron ZS nr 1 w Błoniu

Melchior Wańkowicz – Patron Roku 2024, Patron ZS nr 1 w Błoniu

Decyzją Sejmu RP jednym  patronów Roku 2024 jest nasz patron - Melchior Wańkowicz. Powody są liczne i różnorodne.

Od matematyczno-historycznych zacznijmy. W tym roku mija 50 rocznica śmierci pisarza, 80 rocznica bitwy pod Monte Cassino i Powstania Warszawskiego.

Wańkowicz jako korespondent wziął udział bitwie o Monte Cassino w maju 1944. Podczas walk starał się odwiedzić na linii frontu każdą kompanię, każdy pluton – często z narażeniem życia. Opisał teren bitwy, użyte środki bojowe, działania wojskowe. Stworzył trzytomowy reportaż „Bitwa o Monte Cassino” po raz pierwszy wydany przez Wydawnictwo Kultury i Prasy II Polskiego Korpusu w Mediolanie w latach 1945–1947. Książka szybko zyskała uznanie żołnierzy i krytyków. W PRL- u ukazała się tylko wersja okrojona przez cenzurę. Obecnie czeka na wydanie angielskie tłumaczenie tej pozycji.

W Powstaniu Warszawskim zginęła córka Wańkowiczów – Krystyna. To jej oraz młodszej córce (Marcie) poświęca wiele miejsca w „Zielu na kraterze”. Wojenną rzeczywistość przybliża Wańkowicz równie przejmująco co życie w Domeczku. Jak twierdzi Aleksandra Ziółkowska-Boehm na podstawie tej książki: „Powstałby wzruszający i poruszający film, a przy okazji wspaniała lekcja humanizmu i historii.”

 Melchior Wańkowicz zmarł 10 września 1974 roku w Warszawie.

Dorobkiem literackim, podróżami, różnorodnymi aktywnościami można by obdzielić kilka osób. To właśnie ten  niezwykle twórczy, pracowity i odważny człowiek stał się patronem naszej szkoły w 2006 roku.

Choć obecnie książki Wańkowicza nie są na liście lektur obowiązkowych, wierzymy, że warto sięgać po jego twórczość, przypominać działalność i inspirować się. Dociekliwość i precyzja, kreatywność i przenikliwość połączone z emocjonalnym podejściem do ludzi, miejsc i wydarzeń dowodzą słuszności patronatu pana Melchiora nad obecnym rokiem i naszą szkołą.

Na rok 2024 zaplanowaliśmy wystawy, wyjazdy (począwszy od marcowej wyprawy do Monte Cassino we Włoszech), spotkania, wykłady. Wańkowicz, którego fotografię mijamy codziennie na szkolnym korytarzu, na pewno nas nieraz jeszcze zaskoczy.

ZS nr 1 w Błoniu

Data dodania: 2024-03-11 09:35:15
Data edycji: 2024-03-11 09:53:04
Ilość wyświetleń: 125

Coś się dzieje, ktoś się trudzi,
w Wańkowiczu się nie nudzi

Motto naszej szkoły

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej