Na zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej

Cykl spotkań w Bibliotece Pedagogicznej

Literackie obrazy problemów i istotnych życiowych pytań współczesnych nastolatków wzięła na warsztat pani Agnieszka Olszanowska, bibliotekarka i autorka powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zaplanowała cykl spotkań pod wspólnym tytułem  "Młodzieżowe wyzwania a książkowe wspomagania" w Filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Błoniu, z których każde ma inną tematykę i formę. Cieszymy się, że nasza młodzież będzie   w nich uczestniczyć.

26 września 2023 r. klasa 2 LP z naszego LO poznała fragmenty powieści Ewy Nowak pt. „Orkan depresja”. Uczniowie w grupach odtwarzali zdarzenia i przeżycia składające się na przejmujące losy Borysa Orkana. Rozmowa prowadzona przez p. A. Olszanowską dotyczyła między innymi odmiennego oceniania faktów, krytycznego, wewnętrznego głosu, nieodwracalnych decyzji i wagi specjalistycznej pomocy. Pokazała także, że każdy z nas ma w swoim otoczeniu osoby doświadczające depresji lub jej bliskie. Mamy nadzieję, że refleksje wzbudzone przez lekturę młodzieżowej literatury będą cenne i pomocne.

W tym dniu obejrzeliśmy także wystawę o rodzinie Ulmów odznaczonej medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Czarno-białe fotografie pokazujące codzienne szczęśliwe życie wielodzietnej rodziny zestawione z faktem bezwzględnego rozstrzelania dorosłych i dzieci za ukrywanie Żydów w czasie II wojny budzą po prostu bezgraniczny żal i przerażenie. Pani Agnieszka opowiedziała nam tę historię, prezentując wybrane przez siebie dokumenty, zdjęcia, relacje.

Kolejne zajęcia odbyły się 10 października i dotyczyły zaburzeń odżywiania. Tym razem uczniowie posłuchali fragmentów powieści Marty Fox, aby przeanalizować i skomentować problemy i reakcje bohaterek.

Młodzież wynosi z tych spotkań wiedzę, emocje i przemyślenia. Wrócimy do Biblioteki Pedagogicznej z klasą 2 LP za kilka tygodni, aby poznać kolejną książkę, kolejnego bohatera, kolejne problemy i nie pozostać obojętnymi.

Bożena Wałachowska

Agnieszka Krogulec