18 kwietnia 2024 w godzinach 15:30 - 17:30 zapraszamy na Dzień Otwarty w naszej szkole.

Nasza młodzież na wykładzie Mariana Turskiego

3 marca w Centrum Kultury w Błoniu nasza młodzież miała zaszczyt uczestniczyć w wykładzie pana Mariana Turskiego, historyka, byłego więźnia obozu Auschwitz.

Prelegent opowiadał o przerażającym losie więźniów i  warunkach życia w obozie. Podzielił się ze słuchaczami wspomnieniami o przyjaźni między więźniami, niesieniu pomocy, ale także o postawach niehumanitarnych, które miały miejsce w Auschwitz.  Pan Marian wspominał najtrudniejsze chwile: marsze śmierci, wychudzenie ( ważył 36 kg), tęsknotę za bliskimi i tę rozpaczliwą chęć przeżycia mimo wszystko.

Największe wrażenie na naszej młodzieży zrobiło stwierdzenie, iż przez cały czas obozowej wędrówki nigdy nie zapłakał. Doczekał wyzwolenia jako wrak człowieka, ale przeżył.

Czas na zadawanie pytań wypełniła wymowna cisza i skupienie.

Na zakończenie wykładu prelegent stwierdził, że Auschwitz dzieje się teraz za naszą wschodnią granicą. Pamiętajmy o tym, bo Auschwitz nie spadło z nieba.....

Joanna Florczak

Mariola Kopańska-Wyrzykowska