Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Poznajemy Łódź

Poznajemy Łódź

Uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 1 w Błoniu spędzili dwa dni w Łodzi, poznając specyfikę tego miasta.  Dzięki dofinansowaniu z programu Poznaj Polskę 8 i 9 listopada 2022r. upłynął nam na spacerach z przewodnikiem i odwiedzeniu istotnych dla Łodzi miejsc.

Poznaliśmy wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego, czyli odwiedziliśmy Księży Młyn – robotnicze miasto w mieście, Manufakturę z Muzeum Fabryki, ulicę Piotrkowską. Słuchając historii miasta, uświadomiliśmy sobie istotny wkład społeczności niemieckiej i żydowskiej w jego rozwój. Zobaczyliśmy też ewangelicką świątynię i obrazy z życia codziennego Żydów. Pałac I. Poznańskiego będący dziś siedzibą Muzeum Miasta Łodzi zachwycił nas bogactwem i nowoczesnością.

Spędziliśmy również czas w Palmiarni mieszczącej egzotyczną kolekcję roślin zapoczątkowaną przez łódzkich fabrykantów. Najstarsze rośliny to ponad 150 letnie palmy. Budynek usytuowany jest w najstarszym łódzkim parku Źródliska związanym z początkami przemysłu włókienniczego w Łodzi.  

W naszym programie nie zabrakło powstałej w 2008 r. instytucji kultury EC 1Łódź – Miasto Kultury w Łodzi. W imponującym budynku dawnej elektrowni można teraz wykonać wiele eksperymentów w strefie interaktywnej, we współpracy z grupą uruchomić kotłownię, zagrać w grę o działaniu zaworów, zobaczyć panoramę miasta, wchodząc spiralnym podejściem na chłodni kominowej. Seans w unikalnym kinie sferycznym zabrał nas w podróż międzyplanetarną.

Wyjazd do nieodległego miasta, w którym na każdym roku historia pięknie łączy się z teraźniejszością, był dla nas atrakcyjną przerwą w codziennej uczniowskiej i nauczycielskiej pracy.

 

Agnieszka Krogulec

Data dodania: 2022-11-21 20:26:42
Data edycji: 2022-11-23 08:30:41
Ilość wyświetleń: 106

Coś się dzieje, ktoś się trudzi,
w Wańkowiczu się nie nudzi

Motto naszej szkoły

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Facebook
Facebook