18 kwietnia 2024 w godzinach 15:30 - 17:30 zapraszamy na Dzień Otwarty w naszej szkole.

Poznajemy Łódź

Uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 1 w Błoniu spędzili dwa dni w Łodzi, poznając specyfikę tego miasta.  Dzięki dofinansowaniu z programu Poznaj Polskę 8 i 9 listopada 2022r. upłynął nam na spacerach z przewodnikiem i odwiedzeniu istotnych dla Łodzi miejsc.

Poznaliśmy wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego, czyli odwiedziliśmy Księży Młyn – robotnicze miasto w mieście, Manufakturę z Muzeum Fabryki, ulicę Piotrkowską. Słuchając historii miasta, uświadomiliśmy sobie istotny wkład społeczności niemieckiej i żydowskiej w jego rozwój. Zobaczyliśmy też ewangelicką świątynię i obrazy z życia codziennego Żydów. Pałac I. Poznańskiego będący dziś siedzibą Muzeum Miasta Łodzi zachwycił nas bogactwem i nowoczesnością.

Spędziliśmy również czas w Palmiarni mieszczącej egzotyczną kolekcję roślin zapoczątkowaną przez łódzkich fabrykantów. Najstarsze rośliny to ponad 150 letnie palmy. Budynek usytuowany jest w najstarszym łódzkim parku Źródliska związanym z początkami przemysłu włókienniczego w Łodzi.

W naszym programie nie zabrakło powstałej w 2008 r. instytucji kultury EC 1Łódź – Miasto Kultury w Łodzi. W imponującym budynku dawnej elektrowni można teraz wykonać wiele eksperymentów w strefie interaktywnej, we współpracy z grupą uruchomić kotłownię, zagrać w grę o działaniu zaworów, zobaczyć panoramę miasta, wchodząc spiralnym podejściem na chłodni kominowej. Seans w unikalnym kinie sferycznym zabrał nas w podróż międzyplanetarną.

Wyjazd do nieodległego miasta, w którym na każdym roku historia pięknie łączy się z teraźniejszością, był dla nas atrakcyjną przerwą w codziennej uczniowskiej i nauczycielskiej pracy.

Agnieszka Krogulec

Data dodania: 2022-11-21 20:26:42