Informacja dla rodziców i uczniów klas pierwszych w roku szkolnym 2024/2025 dotyczaca e-legitymacji > > > CZYTAJ < < <.

WAŃKOWICZ NA ERASMUSIE+ PO RAZ DRUGI!

21 kwietnia 2024 r. nasi uczniowie po raz drugi pojechali na zagraniczne praktyki zawodowe do Włoch, w ramach programu Erasmus+ w sektorze: Kształcenie i szkolenia zawodowe. Od początku roku szkolnego 2023/2024 szkoła intensywnie przygotowywała wszelkie formalności do wyjazdu.

Wśród kandydatów z klas technikum wybrano 31 uczestników, którzy mieli okazję wziąć udział w zagranicznych praktykach. Byli to uczniowie wyróżniający się wzorowym lub bardzo dobrym zachowaniem, wysokimi wynikami w nauce oraz aktywnym udziałem w życiu szkoły, a także ci, którzy mają trudną sytuację materialną. Uczestnikami zostali uczniowie klas trzecich i czwartych (w roku szkolnym 2023/2024), kształcący się w Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu, na kierunkach:

• - technik ekonomista – 7 uczniów,
  • - technik logistyk – 8 uczniów,
  • - technik mechatronik – 9 uczniów,
  • - technik technologii żywności – 7 uczniów.

Po uzupełnieniu formalności, uczniowie stali się uczestnikami projektów. Przed wyjazdem uczęszczali na zajęcia przygotowawcze z: j. angielskiego (10 h; prowadzonych przez p. Agnieszkę Gortat), zajęć kulturowopoznawczych (7 h; prowadzonych przez p. Mariolę Kopańską-Wyrzykowską) oraz zajęć BHP i pierwszej pomocy (3 h; prowadzonych przez p. Hannę Kossakowską). Z tego co wiem, uczestnicy wykazali się wielką kreatywnością i zaangażowaniem. Po zakończeniu tych zajęć, które bez wątpienia były przydatne dla uczniów, nadszedł czas na przygotowania do wyjazdu.

Uczniowie wraz z opiekunami (p. Agnieszką Gortat, p. Emilią Kierzkowską, p. Mariolą Kopańską-Wyrzykowską i p. Iwoną Semeniuk) wyjechali do Włoch w terminie: 21.04 – 04.05.2024 r. Podróż autokarem trwała około doby. W trakcie jazdy mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy Austriackich i Włoskich Alp.

Po przyjeździe na miejsce zakwaterowaliśmy się w hotelu - „Aragosta”. Uczniowie zapoznali się z opiekunami praktyk, miejscami zajęć oraz zasadami BHP i regulaminami. Na koniec dnia mieliśmy okazję przespacerowania się po malowniczej miejscowości -  Cattolica, w której się zatrzymaliśmy. Dwunastodniowy pobyt we Włoszech został zaplanowany na codzienne zajęcia praktyczne (w tygodniu) oraz wycieczki turystyczne w weekend i po praktykach.

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE WE WŁOSZECH

Praktyki były podstawowym elementem naszego pobytu we Włoszech. Uczniowie odbywali zajęcia w zakładach pracy, ale również odwiedzili firmy produkujące oliwę z oliwek oraz wino. Na miejscu praktyk, każdy uczeń mógł skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną z praktyką. Właściciele firm i ich pracownicy zajęli się grupami, aby zapoznać ich ze specyfiką miejsc pracy.

Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy praktyczne pod względem zawodów: ekonomiści, logistycy, mechatronicy oraz technolodzy żywności. W dni robocze każda grupa uczęszczała na zajęcia praktyczne według przydzielonego harmonogramu.

Uczestnicy projektów podczas zajęć w firmach mogli utrwalić sobie szkolny materiał z przedmiotów zawodowych, a także porównać polskie praktyki z włoskimi. Wszystkie praktyki były prowadzone w języku angielskim, co pozytywnie wpłynęło na poszerzenie zdolności językowych wśród młodzieży. Uczniowie wyciągnęli wiele ciekawych wniosków, którymi mogli podzielić się w szkole po powrocie.

WYCIECZKI KRAJOZNAWCZE

W ramach programu kulturowego, który stanowił część naszego pobytu we Włoszech, mogliśmy zwiedzić wiele urokliwych i historycznych miejsc. Na wycieczki jeździliśmy zazwyczaj po odbytych zajęciach praktycznych oraz w weekend. Podczas dwunastodniowego pobytu zwiedziliśmy: San Marino, Wenecję, Loreto, Bolonię, Rimini, Castello di Montegridolfo, Oceanarium Costa oraz Castello di Gradara. Wszystkie miejsca były niezwykle piękne. Przeżyliśmy tam miłe chwile.

Czas wolny od zajęć i wycieczek spędzaliśmy na pobliskiej plaży i spacerach po Cattolica. Bez wątpienia Włochy zachwyciły nas swoimi pejzażami, zabytkami, smakami oraz przyjaznym nastawieniem mieszkańców. Wyjazd dał nam możliwość zdobycia nowych umiejętności, ale także poszerzenia naszych horyzontów. To był niezapomniany czas dla nas wszystkich. Wspomnienia z tego wyjazdu zostaną z nami na zawsze!

Emilia Kierzkowska

Projekty dofinansowane przez Unię Europejską

Nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000063629 oraz Nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000131515.

Więcej zdjęć w  > > >  G A L E R I I  < < <

Data dodania: 2024-06-06 11:32:49