„Wańkowicz'' w Grecji

Ine Katapliktiko! Jest wspaniale

Po przyjeździe do słonecznej Grecji oraz zakwaterowaniu w hotelu „Posejdon Palace" była chwila na odpoczynek i zwiedzanie okolicy, której urokliwy krajobraz zachwycał naszych licealistów przez dwa tygodnie.

Każda z grup projektowych wzięła udział w zajęciach dotyczących kuchni greckiej. Zadaniem było z pomocą Greków zidentyfikowanie tradycyjnych potraw oraz uzyskanie informacji, jakich potrzebujemy składników, aby potem znaleźć je na lokalnym ryneczku. Następnie najdzielniejsi wskoczyli do basenu.

Wieczorem udaliśmy się do wąwozu Litochoro, na jego końcu podziwialiśmy wodospad, w którym kąpieli zażywała sama Afrodyta.

Kolejną okazją do integracji polsko- greckiej był konkurs: na co uda się wymienić puszkę coli? Zdobyliśmy m.in. gyrosa, kwiaty, pocztówkę, breloczek, herbatkę ziołową.

Jeździliśmy do szkoły partnerskiej integrować się z rówieśnikami. Wymieniliśmy się również szkolnymi doświadczeniami. Czy uwierzycie, że oni starają się nie ściągać, bo uważają, że sami sobie robią krzywdę nie mogąc realnie ocenić własnych umiejętności przed maturą???

Staraliśmy się budować relacje poprzez zajęcia integracyjne, pomogły nam zabawy team buildingu przeprowadzone w grupach projektowych.

Po krótkim deszczu Helios zesłał nam upragnione słońce

Odbył się szybki kurs fotografii „Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe.

W weekend realizowaliśmy program kulturowy zorganizowany przez partnera. Odbyły się wycieczki do najważniejszych miejsc kulturowych i historycznych w regionie. Odwiedziliśmy Meteory (bizantyjskie klasztory wzniesione na stromych skałach) i popłynęliśmy na wyspę Skiathos, gdzie nagrywany był musical „Mamma Mia!".

Uczniowie korzystali z możliwości hotelu takich jak: basen, kort do tenisa, boisko do piłki siatkowej, bilarda i ping ponga.

Nadszedł czas zakończenia... piątkowy dzień był dniem pożegnania z instytucją partnerską. Nastąpiło podsumowanie zdobytej wiedzy z ewaluacją projektu oraz wręczeniem uczestnikom certyfikatów.

Polały się łzy wzruszenia i słowa uznania.

Gratulacje! Syncharitíria!

Już tęsknimy! Po dwóch magicznych i niezwykłych tygodniach oraz długiej podróży powrotnej dotarliśmy do Piły, gdzie pożegnaliśmy naszych przyjaciół. Były uściski i łzy wzruszenia, następnie dojechaliśmy do Błonia, gdzie przywitał nas dyrektor Jacek Cieślak oraz stęsknieni rodzice. Pod szkołą zrobiliśmy sobie ostatnie pamiątkowe zdjęcia. Projekt pozostanie na zawsze w naszej pamięci, był to bardzo owocny czas, a przyjaźnie zawiązane w Grecji mamy zamiar nadal pielęgnować. Ba! Mamy nadzieję na kolejne wspólne spotkania z naszymi koleżankami i kolegami ze szkoły w Pile, których poznaliśmy podczas zagranicznej mobilności.

Przedsięwzięcie pt. "Rozwój kompetencji szansą na lepszy start w przyszłość" realizowany w projekcie "Ponadnarodowa mobilność uczniów" współfinansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nr 2021-1- PMU-4243

Edyta Rędzińska