UWAGA! Problem z przesyłaniem zdjęć do e-legitymacji. Informacja dla rodziców i uczniów klas pierwszych w roku szkolnym 2024/2025 dotyczaca e-legitymacji > > > CZYTAJ < < <.

„Wańkowicz” w NPRC - 2023

W październiku 2022 roku przygotowany został wniosek o dofinansowanie działalności biblioteki szkolnej. Przyznanie II LO im. M. Wańkowicza 12 000 zł  z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2. 0. w kwietniu 2023 roku pozwoliło na realizację wielu planów i marzeń. Koniec roku szkolnego 2023/2024 jest też datą kończącą nasz udział w programie, choć korzystać z zakupionych pozycji i wprowadzonych w życie pomysłów będziemy jeszcze długo.

Przeprowadzenie ankiety na temat oczekiwań czytelników, konsultacje z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim, Biblioteką Publiczną i Biblioteką Pedagogiczną w Błoniu  i systematyczny zakup książek – zgodny z ciągle wpływającymi prośbami i życzeniami uczniów  - stanowiły ważną część działań.

Współpracy i zaangażowania nauczycieli i uczniów wymagały liczne projekty, konkursy, wystawy i wydarzenia: Mamy już za sobą:

Wańkowicz czyta - projekt realizowany we wszystkich klasach przez wychowawców  i nauczycieli j. angielskiego obejmował: Czytanie w oryginale, Co warto przeczytać? – rozmowy o książkach na godzinie wychowawczej, Tydzień głośnego czytania – czytanie wybranej książki na godzinie wychowawczej, Szkolne czytanie – głośne czytanie fragmentów „ Nad Niemnem”  na forum szkoły przez uczniów i nauczycieli, Czytanie przedszkolakom – zaprezentowanie fragmentów „ Kubusia Puchatka” w Przedszkolu Montessori „Patison” w Błoniu.

Bliżej bibliotekiprojekt realizowany w klasach dziennikarskich.

Historia w literaturzeprzygotowanie prezentacji na podstawie zbiorów biblioteki.

Młodzieżowe wyzwania a literackie wspomagania” – projekt realizowany we współpracy  z  Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Warszawie Filia w Błoniu.

Recenzujemy! Konkurs na napisanie recenzji wybranej pozycji ze szkolnego księgozbioru.

Z książką Ci do twarzy! Konkurs fotograficzny promujący książki i czytanie.

Sleeveface – szkolny i powiatowy konkurs fotograficzny.

Spotkanie autorskie  z panią Agnieszką Olszanowską, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Akcja „Bookcrossing czyli uwolnij książkę” w szkole.

Wystawy książek  zakupionych z NPRC.- Książki poruszające tematy niepełnosprawności, Książki dotyczące ochrony środowiska, Powieści z historią w tle, Fantastyka – A. Sapkowski, J. Flanagan, H. Black, Literatura młodzieżowa – A. Polte, H. Jackson, Kryminały.

Prezentacja wystaw i gazetek związanych z literaturą:  Patroni Roku, Nagrody Literackie, 100 Rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, Czemu  sławni ludzie czytają?, Dlaczego warto czytać?, Rok Melchiora Wańkowicza

Spotkania z rodzicami uwzględniającego tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży.  List do Rodziców.

Akcje:  „Zabierz książkę na wakacje”, „Zabierz książkę na ferie”.

Możemy się również pochwalić współpracą z placówkami oświatowymi i kulturalnymi naszej gminy przy przygotowaniu Narodowego czytania. Uczniowie pod opieką nauczycieli brali także udział w warsztatach, wystawach proponowanych przez Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Warszawie Filia w Błoniu oraz w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej w Błoniu.

O planowanych i zakończonych działaniach informowały plakaty, szkolny Facebook, strona szkoły, szkolna gazetka i lokalny Błoński Informator Samorządowy.

Niewidoczną, ale konieczną część pracy stanowiło przygotowanie sprawozdania z działań, sprawozdania finansowego, zestawień i  tabel monitoringowych.

Cieszymy się, kiedy czytelnicy patrzą z uznaniem na zapełnione nowościami półki i sięgają nie tylko po lektury obowiązkowe. Z dumą możemy przyznać, że szkolny księgozbiór powiększył się o 502 pozycje należące do różnych działów. Mamy też nadzieję, że niektóre wydarzenia zagoszczą na stałe w szkolnym kalendarzu.

Bożena Wałachowska

Agnieszka Krogulec