Wańkowiczanie w rezydencjach królewskich

W ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” finansowanej po raz kolejny przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skorzystaliśmy z bezpłatnej oferty dwóch muzeów.

Do letniej rezydencji Jana III Sobieskiego i Marysieńki w Wilanowie wybrały się 15 listopada klasy 3 T ŻE i 4 T ŻE. Uczniowie przypomnieli sobie, czym był sarmatyzm, jakie znaczenie miała bitwa pod Wiedniem czy buława, lew oraz czerwień. Barokowe wnętrza zatrzymywały wzrok i prosiły się o fotografowanie. Zobaczyliśmy oryginał publikowanego we wszystkich podręcznikach portretu sarmaty – sekretarza królewskiego – S. A. Szczuki, portrety Sobieskiego i Marysieńki w różnych stylizacjach, portrety trumienne.

Chętni przymierzyli szlachecki kontusz i żupan. Pogoda pozwoliła też na spacer po pięknym parku.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wybrały klasy 4 TM, 5 TM 2, 2 LP, 4 TL.

17 listopada mechatronicy uczestniczyli w lekcji historii w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Tematem było powstanie listopadowe. Dowiedzieliśmy się, dlaczego rozpoczęło się właśnie w Łazienkach, przypomnieliśmy sobie przyczyny i skutki zrywu, wykonując skomplikowane zadania. Zwiedziliśmy wnętrze pałacu i spacerowaliśmy po ogrodach. Mimo deszczowej aury wycieczka się udała.

Kilka dni później logistycy odwiedzili Pałac Myślewicki, Pałac na Wyspie i amfiteatr. Uczniowie porozmawiali o założeniach oświecenia, upodobaniach i poglądach króla i jego bratanka księcia Józefa Poniatowskiego, podziwiali klasycystyczne wnętrza, amfiteatr w jesiennym słońcu i oczywiście spacerujące dumnie pawie.  Natomiast klasa 2 LP skupiła się na cechach klasycyzmu, które w tej siedzibie królewskiej widać doskonale. Nie zabrakło też spaceru od pomnika Chopina do Podchorążówki.

Dzień spędzony w Warszawie okazał się dla wszystkich klas miłym urozmaiceniem szkolnej rutyny. Czas na edukację i integrację udało się  w pełni wykorzystać.

Iwona Semeniuk, Jolanta Kozłowska, Agnieszka Krogulec,
Mariola Kopańska-Wyrzykowska, Grażyna Olejko-Kaźmierska, Agnieszka Gortat.

Zdjęcia z wycieczek w  > > > GALERII < < <

Data dodania: 2023-12-04 09:51:01