Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Wycieczka do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Wycieczka do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

W dniu 11 października br. klasa 5TL5 wraz z wychowawczynią panią Hanną Kossakowską oraz panią Agnieszką Krogulec udała się na wycieczkę do Warszawy.

Pierwszą atrakcją wyjazdu była wędrówka z przewodnikiem po terenach, gdzie znajdowało się  getto warszawskie. Szliśmy śladami bohaterów książki Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”.  Trasa spaceru zaczęła się przy Muzeum Polin i  opierała się na wspomnieniach zawartych w wywiadzie, który pisarka przeprowadziła z Markiem Edelmanem. Zatrzymywaliśmy się przy różnych obiektach: przy Pomniku Bohaterów Getta, pomniku zbudowanym na ruinach bunkra przy ulicy Miłej 18, a także przy pomniku Umschlagplatz oraz zaznaczonej granicy getta warszawskiego. Rozmawialiśmy o bohaterstwie, dobrych uczynkach, cierpieniu oraz o życiu ludzi przebywających w getcie. Usłyszeliśmy historię, m.in. o Poli Lifszyc, która odnalazła swoją matkę w  tłumie skazanych na śmierć w obozie i dobrowolnie do niej dołączyła i o  Januszu Korczaku – lekarzu i pedagogu. On też mógł dalej żyć, ale podjął inną decyzję.

Spacer wzbudził w nas refleksje i dał wiele do myślenia. Pani przewodnik zaangażowała nas w rozmowę, abyśmy mogli  nie tylko przypomnieć sobie, co wiemy o losach Żydów w czasie II wojny światowej, ale i wyrazić swoje sądy i odczucia.

Kolejnym punktem naszej wycieczki były warsztaty o trzech religiach: chrześcijaństwie, judaizmie oraz islamie. Zagłębiliśmy się w ich wspólne korzenie, podobieństwa i różnice między nimi. Ciekawostką jest to, że wszystkie trzy religie odwołują się do wspólnego praojca, Abrahama. Poznaliśmy również swoich rówieśników Radka, Julię i Ilaydę, którzy opowiedzieli nam o swoich religiach.  Dowiedzieliśmy się,  jaka jest najważniejsza księga w ich religii oraz jak wygląda post i  miejsce modlitw. Rozmawialiśmy także o panujących stereotypach i wolności religijnej.

Dzięki tej wycieczce dowiedzieliśmy się wielu nowych i ciekawych rzeczy. Przypomnieliśmy sobie losy żydowskich powstańców i podzieliliśmy się swoim postrzeganiem bohaterstwa i obowiązku.

 

Zuzanna Pałuba kl.5TL5

Data dodania: 2023-10-17 08:51:23
Data edycji: 2023-10-17 08:57:45
Ilość wyświetleń: 238

Coś się dzieje, ktoś się trudzi,
w Wańkowiczu się nie nudzi

Motto naszej szkoły

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej