Narodowe Czytanie - w Błoniu jak „Nad Niemnem”!

Już na początku września 2023r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu zaangażowali się w przedstawienie z okazji Narodowego Czytania.

Niesamowite stroje, rekwizyty oraz gra aktorska pozwoliły nam poczuć prawdziwy klimat powieści Elizy Orzeszkowej. Byliśmy, między innymi w  XIX- wiecznym dworku na imieninach pani Emilii Korczyńskiej i w zaścianku Bohatyrowiczów. W pozytywistycznej powieści wartość pracy musiała być podkreślona na wiele sposobów. Orzeszkowa sięga więc też w przeszłość, opowiada historię Jana i Cecylii, którą pięknie  zaprezentowali nasi aktorzy.

9 września o godz.  11.00 wszyscy goście zebrali się przed Muzeum Ziemi Błońskiej w oczekiwaniu na rozpoczęcie spektaklu.  Nie zawiedli się, ponieważ o wyznaczonej godzinie, zaczęło się czytanie. Osoby występujące zostały dobrze przygotowane do swoich ról, dlatego też wszystko przebiegło bez większych komplikacji. Jest to zasługa pani Małgorzaty Śliwińskiej, która przygotowała scenariusz i naszych aktorów oraz wyreżyserowała występ.

Jak co roku pojawił się również gość specjalny, tym razem była to pani Dorota Chotecka- Pazura, aktorka znana z takich produkcji jak: „Awantura o Basię”, „Miodowe lata” czy też „Ranczo”. Ona także pokazała się z najlepszej strony i zaszczyciła naszych gości swoją cudowną dykcją i profesjonalną grą aktorską. Na koniec całego wydarzenia chętnie ze wszystkimi rozmawiała, rozdawała autografy oraz pozowała do wspólnych zdjęć.

Głównymi organizatorami tej imprezy byli:

-Urząd Miejski w Błoniu,

-Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Św. M. M. Kolbego,

- Zespół Szkół nr 1 im. M. Wańkowicza.

We fragmentach powieści przygotowanych przez naszą szkołę mogliśmy zobaczyć i wysłuchać:

pana  dyrektora Jacka Cieślaka jako króla Zygmunta Augusta i narratora,

Tomasza Kucharskiego jako Teofila Różyca,

Patrycję Luberę jako Zygmunta Korczyńskiego,

Jerzego Garasona jako Jana,

Yehora Voloshynskyiego jako Syna,

Krzysztofa Przybysza jako Witolda Korczyńskiego,

Karola  Bolanowskiego jako Anzelma Bohatyrowicza,

Natalię Szmurło oraz Milenę Horzempę jako narratorów,

a także:

Julię Kłobukowską, Natalię Olejnik, Patrycję Głowacką, Yevhenię Boiko oraz Adriana Dmocha jako statystów.

Pomimo upału wszyscy występujący świetnie się spisali,  za co bardzo im dziękujemy.  Jesteśmy szczególnie dumni z Wańkowiczan i mamy nadzieję, że zobaczymy się z nimi również za rok, na kolejnym Narodowym Czytaniu.

Natalia Szmurło kl.3LHP

Więcej zdjęć w  > > > GALERII < < <